Crvena ili krvava kiša je meteorološka pojava koji sadrži čestice prašine crvene boje. One obično dolaze iz pustinja ili sličnih okruženja, a vruć vetar ih nosi kroz atmosferu stotinama ili hiljadama kilometara prije nego što prašina padne na tlo.
Te čestice padaju zajedno sa kišom dajući joj crvenkastu ili žućkastu boju.
Ranije se vjerovalo da je krvava kiša zaista od krvi i u historiji se često provlačila kao predskazanje strašnih događaja. Pomenuta je čak i u Homerovoj Ilijadi, a u 12. vijeku biograf kralja Artura je takođe provukao ovaj motiv.
Narodna vjerovanja vezana za prestupne godine uglavnom su loša, jer se vjeruje da su ove godine “baksuzne”. “Najnesretniji dan” svakako je 29. februar kada ne bi trebalo započinjati nikakve ozbiljne poslove.
Mnogi poljoprivrednici i danas ozbiljno shvataju “loše znamenje” prestupnih godina, pa izbjegavaju da tada bilo šta sade, jer se smatra da će biljke posađene tada, samo tada i rađati – tj. svake četvrte godine.
Fenomen crvene kiše zabilježen je u februaru 1954. godine, a iste godine, padao je žuti snijeg na cijelom području Crne Gore i u mnogim mjestima Srbije, te Bosne i Hercegovine. Dvije godine kasnije, u junu, padala je žuta kisa u Istri, u Hrvatskom primorju i u Bosni.