Danas je u svim nižim, srednjim i visokim školama, po preporuci Ministarstva za obrazovanje, nauku i tehnologiju (MONT) Vlade Kosova počelo drugo polugođe školske godine 2014-2015-te godine te je tim povodom i naša novinarska ekipa posjetila jednu od najbolljih i najperspektivnijih multietničkih osnovnih i nižih srednjih škola škola u Prizrenu, školu “Motrat Qirijazi” gdje se nastava odvija na sva tri zvanična jezika koji se govore u Prizrenu a to su albanski, turski i bosanski jezik.
U srdačnom razgovoru sa direktorom ove škole Arifom Kabashijem čiji ćete širi intervju čitati u narednim danima, ipak je fokus ili prioritet našeg dolaska u ovu školu, naše interesovanje za bošnjačku djecu i omladinu, tj za učenike iz bošnjačke zajednice koja uče u ovoj školi. Inače, u ovoj popularnoj osnovnoj i nižoj srednjoj školi nastavu pohađa oko 1600 učenika, od toga na albanskom jeziku školuje se oko 1000 učenika, na turskom jeziku ih ima 420 učenika dok je onih iz nastave na bosanskom jeziku 120 dok ima i nekoliko kombinovanih odjeljenja u školi.
Za naš web-portal govori, reklo bi se, doajen u nastavi na bosanskom jeziku s obzirom da u ovoj školi radi odmah nakon ratnih zbivanja na Kosovu, učiteljica i nastavnica Fatima Bilibani koja o osnovnom obrazovanju mladih Bošnjaka u ovoj školi, između ostalog, ističe:
“Ja sam učiteljica i nastavnica razredne nastave u jednom kombinovanom odjeljenju sa učenicima koji pohađaju nastavu na bosanskom jeziku, dakle radi se o odjeljenjima 1-7 i 4-7 gdje u prvom razredu imam samo tri učenika, dok u četvrtom razredu ih imam trinaest. Trenutno imamo sve udžbenike za nastavu na našem jeziku, dakle sa te strane nemamo nikakvih problema jer smo već na početku ove školske godine bili snabdeveni udžbenicima i svim propratnim školskim materijalom od strane MONTA i opštinskih struktura obrazovanja, a što se tiče samog izbornog predmeta tu se učiteljice i nastavnice same potrude da djeca budu snabdevena sa udžbenicima koji su im potrebni u školovanju. Ako govorimo o prvom danu u školi nakon raspusta vidim da su se djeca dobro odmorila te su tokom raspusta imali da odrade nekoliko zadataka radi poboljšanja kvaliteta učenja bar da ne budu bez ikakvih obaveza, tj da odmah ne zaborave školske obaveze te su ti zadaci bili iz dva osnovna predmeta i to iz matematike i bosanskog jezika gdje je u pitanju školska lektira te su, vjerujem, to dobro obavili, tj došli spremni na nastavak školovanja u drugom polugođu”, kaže Bilibani.
Kada su uslovi za rad u pitanju nastavnica Fatima Bilibani kaže da su oni na zavidnom nivou ali da bi mogli bit i bolji pogotovu kada je kombinovana nastava u pitanju
“Mogu slobodno reći, iz moje perspektive, da su uslovi za rad u ovoj školi na visokom nivou no moglo bi biti i mnogo bolje, pogotovu kada su u pitanju kombinovana odjeljenja učenika gdje bismo trebali imati veću prostoriju jer bi tada jedni od drugih bili udaljeni jer, svakako, da nije isti nastavni program za učenike u prvom ili onima u četvrtom razredu. Takođe, posebno ističem multietnički sklad među učenicima, eto ja sam u ovoj školi punih 16 godina i nikad nismo imali takvih problema među učenicima što je, svakako, veliki i pozitivan primjer za mnoge multietničke škole na Kosovu. Dakle i nastavnici i učenici se međusobno poštuju i slažu i to je naš veliki plus. Recimo da mi već imamo predmet koja djeca uče pod nazivom “građansko vaspitanje” te i tim putem njih edukujemo da poštuju ne samo svoju zajednicu već i albansku ili tursku zajednicu. Mogu reći da su naša djeca inteligentna, mirna, povučena i da vole da uče a među mojim učenicima ima i onih koja se posebno ističu i izdvajaju bez obzira da li je to četvrti ili prvi razred jer od samog početka, a govorim iz svog osobnog iskustva, može se vidjeti koliko je dijete nadareno ili koje je željno rada i škole. Eto, mogla bih izdvojiti iz četvrtog razreda učenicu Eminu Jagdži a od prvog razreda tu je Sara Fejza, mada rekoh da su i drugi učenici dobri i poslušni. Do kraja ove školske godine očekujem postavljanje nove školske table jer nam je itekako potrebna jer, rekoh, tu su nam dva odjeljenja da bi mogla djeca paralelno učiti. S obzirom da ove godine naša škola ,,puni“ 50 godina vjerujem, da ćemo pri kraju ove školske godine organizirati niz proslava i Manifestacija na kojima će učestvovati i naša, bošnjačka djeca ili učenici”, kaže za naš portal Fatima Bilibani.
Dugogodišnja nastavnica apeluje na sve Bošnjake iz Regiona Prizrena da svoju djecu šalju da uče školu na svom maternjem, bosanskom jeziku i kaže da ćemo samo tako opstati na ovim prostorima i sačuvati svoju bošnjačku kulturu i tradiciju.
“Moja poruka Bošnjacima u regionu Prizrena bi bila ona koja se tiče naše, bošnjačke djece koje je svake godine sve manje i manje, recimo, u prvim razredima te da svoju djecu šalju da uče na svom maternjem, bosanskom jeziku i da se ne predajemo već, naprotiv, da se organizujemo i opstanemo na ovim prostorima kao i da nastavimo da gajimo svoju bošnjačku kulturu i tradiciju a djeca će i sama van nastave naučiti jezik koji ih interesuje a ne da roditelji šalju svoju djecu na albanskom ili turskom jeziku te nas, kako sam istakla, svake godine ima sve manje i manje”, istakla je nastavnica i učiteljica Fatima Bilibani sa čijom se konstatacijom u potpunosti slažemo.
Dakle, redakcija našeg web-portala svim učenicima na Kosovu želi upješno drugo polugođe sa više osmjeha i pozitivne energije ali i više petica u dnevniku.
Vinetu Ganić