Faridin Hasanagić: Aronija – ljekovita namirnica budućnosti sa Šar planine

Aronija su zapravo sitne, male, tamnoplave bobice u grozdovima koje izgledom jako podsjećaju na borovnicu. Rastu u obliku grma visine i do dva metra. Jestivi i ljekoviti dio biljke koje se nakon sazrijevanja na grmu mogu održati i dva mjeseca. Sazrijeva krajem avgusta i u septembru. 

Aronija se drugačije naziva i namirnica budućnosti jer ima izrazito veliku ljekovitu moć za ljudski organizam. Efikasno ga pročišćava od štetnih materija i teških metala i zato je korisna preventiva protiv malignih oboljenja. Studije su pokazale da ima i antikancerogeno djelovanje jer u velikom postotku “ubija” maligne ćelije tumora mozga, pluća, dojke, debelog crijeva i jetre. 

Mnogobrojna istraživanja otkrila su da ova biljka tamih bobica poboljšava cirkulaciju krvi u krvnim žilama, a svakodnevnim korištenjem vrijednosti holesterola i triglicerida se snižavaju te se tako štiti kardiovaskularni sistem. Ublažava migrene i glavobolje, učinkovito snižava krvni pritisak, te blagotvorno djeluje na crijevnu sluznicu i želudac. 

Na našem tržištu nedavno su se pojavili mnogobrojni proizvodi od aronije koja se uzgaja u našim krajevima, poput soka i čaja, no bobice se, za djelotvoran učinak mogu konzumirati i svježe – i dovoljno ih je pojesti oko 200 do 300 grama dnevno. Kako bi je konzumirali preko cijele godine, aronija se može zamrznuti, osušiti, kuhati kao marmelada, sok, sirup, kompot, vino, liker, rakija. Ipak, posebno se preporučuje hladno cijeđen sok koji je dovoljno piti jednom dnevno na tašte i to jednu rakijsku čašicu.


Na teritoriji opštine Prizren od prije nekoliko godina pojavila se velika zainteresovanost za uzgoj aronije s obzirom da aronija ima vrlo male zahtjeve u pogledu mjesta uzgoja i klime, tako da se može uspjevati u vrlo različitim klimatskim područjima. 

No klimatsko područje ispod Šar-planine u župskom selu Manastirica kod Prizrena, izgleda da se pokazalo jako kvalitetno za uzgoj aronije jer po riječima našeg sagovornika Faridina Hasanagića, njegove sadnice su svake godine prepune i za sad je zadovoljan kvalitetom ove “namirnice budućnosti”.

Hasanagiće je prije tri godine krenuo u uzgajanju aronije i to svega sa 20 sadnica. Samo za tri godine, kako kaže, došao je na 1500 sadnica što ga svrstava među najvećih proizvođaća na Kosovu. 

On je zasadio najkvalitetnu vrstu aronije, Sibirsku aroniji (Aronia Melanocarpa) na površini od jednog hektara i isključivo svojim sredstvima pokrenuo porodični biznis na koga je trenutno zadovoljan. Hasanagić kaže da se ovdje neće zaustaviti i da na jesen over godine planira da zasadi još 2.000 sadnica ali i da očekuje pomoć države i organizacija koje podstiču i podržavaju male porodične biznise.

“Ove godine kompletan rod aronije plasirao sam u selu i za nekoliko dana sve je bilo rasprodato. Planiram da se još profesionalnije posvetim ovom poslu a naravno i da proširim proizvodne kapacitete. Međutim za to su potrebna i veća ulaganja a najveći problem za sad nam predstavlja mašina koja košta 3.000 eura sa kojom bi mogao da plasiram na tržište gotove proizvode od aronije kao što je čaj i mnogi drugi proizvodi. Osnovu za ovakav plan smatram da imam jer ove godine očekujem prinos od jedne tone, što će biti više nego dobro”, rekao je za naš portal Hasanagić Faridin.

Svi koji su zaiteresovani da stupe u kontakt sa uzgajivačem aronije iz Manastirice, Faridinom Hasanagićem mogu se javiti na broj telefona: +377 45 621 547. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.