Niz studija potvrđuje da misli i osjećaji igraju ogromnu ulogu u stanju našeg organizma. Tako ljudi s najvećom dozom optimizma imaju čak 50 posto manju šansu dobiti srčani ili moždani udar.
Prijašnje studije su pokazale da negativna stanja kao što su depresija, ljutnja, tjeskoba i neprijateljstvo mogu ozbiljno oštetiti krvožilni sistem.
S druge strane pozitivni pogled na život pomaže zdravlju srcu. To pokazuju i podaci prve veće sistematske obrade podataka na ovu temu koju su proveli na Harvard School of Public Health.
Naučnica koja je predvodila istraživački projekt dr. Julia Boehm kaže: ‘Izostanak negativnog nije ista stvar kao prisustvo pozitivnog. Ustanovili smo da su faktori kao što su optimizam, zadovoljstvo životom i sreća povezani sa smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i to bez obzira na faktore kao što su godine, socio-ekonomski status, pušenje i tjelesnu težinu. Primjerice, osobe koje imaju najveću razinu optimizma imaju otprilike 50% manji rizik od pojave srčanog ili moždanog udara, nego njihovi vršnjaci koji na život ne gledaju s toliko optimizma’.
Tim je pronašao jasne dokaze da psihološki faktori kao što su optimizam i pozitivne emocije nude zaštitu od kardiovaskularnih bolesti. Spomenuti faktori mogu i usporiti progresiju bolesti.
Naime, pokazalo se da najpozitivnije osobe najčešće idu na tjelovježbu, jedu uravnoteženo i dovoljno spavaju, a to je bilo naravno povezano nižim tlakom, boljim vrijednostima masti i normalnom tjelesnom težinom.
Zadovoljstvo, optimizam i sreća, smatraju stručnjaci, trebali bi postati faktori na koje se misli pri osmišljavanju nacionalnih planova preventivne medicine i intervencijskih strategija.