Prema tvrdnjama procurelih izvještaja, koji se nadovezuju na priče Edvarda Snoudena, NSA je maskirajući se u servere Facebooka, da dobro ste pročitali, uspjela da špijunira, prati i sakuplja podatke desetina hiljada korisnika te društvene mreže. “The Intercept”, koji je osnovao bivši novinar “Guardiana”, Glen Grinvald, trdi da je NSA koristila malver poznat pod imenom “TURBINE” za špijuniranje korisnika najveće društvene mreže.
Pomenuti zloćudni softver dio je mnogo veće akcije koja je nazvana “Owning the Net”, a sumnja se da je zarazio makar 100.000 računara širom svijeta. NSA je podatke sa diskova računara “usisavala” preko “QUANTUMHAND” malvera, koji je maskirao lažne servere i računaru koji se prijavljuje na Fejs slao podatke kao da je u pitanju prava Facebook mreža. Na taj način upadao je u njih i imao pristup svim fajlovima.
Akcija špijuniranja Facebook korisnika trajala je od 2010. godine, a u izjavi za Mashable predstavnik Facebooka rekao je da mreža nema nikakvih podataka o tome da se napad događa ili da se dogodio i rekao da je situacija pod kontrolom. “Facebook je prošle godine (2013.) završio proces integracije prenosa saobraćaja preko HTTPS standarda i ako su vladine agencije zaista imale privilegiju da pristupe internet servis provajderima, onda je u istom poližaju bio i svaki drugi sajt koji koristi HTTP standard”, zaključuje se u Facebook izjavi.
Facebook se već dosta dugo muči da dokaže da su korisnici njegovih usluga sigurni i bezbjedni, kao i da im privatnost nije ugrožena. Ovo će im, svakako, otežati dokazivanje ovih stvari.