I to samo u novootvorenom Data centru u Švedskoj, koji je samo jedan od Facebookovih postrojenja širom svijeta!
Iako u posljednje vrijeme ne posluje onako kako bi njegov vlasnik želio i cijena akcija na berzi pada, Facebook se širi i dalje, sve brže i brže.
Mark Cukerberg nedavno je izjavio da je razočaran padom vrijednosti akcija njegove kompanije, ali da je to uticaj nekoliko nezavisnih faktora, na koje ta kompanija i njeni zaposleni ne mogu da utiču u potpunosti. Ono što oni mogu da urade jeste da unapređuju društvene mreže, da uvode nove servise i rade na poboljšanju kvaliteta usluge.
U skladu sa tim planira se i povećanje broja korisnika, a u posljednjih šest mjeseci Facebook nalog je otvorilo još 100 miliona ljudi, pa tu društvenu mrežu sada koristi preko 1.1 milijardi korisnika.
Zbog toga Facebook je otvorio novi Data centar, koji je jedinstven u svijetu i sem što koristi drastično manje struje, ima i prirodni sistem za hlađenje, jer se nalazi u blizini Arktika!
U udaljenom švedskom gradiću, u kojem sunce izlazi u deset časova, a zalazi već u 14, gdje dnevna temperatura ne prelazi -30 stepeni, u maju će postati trajna baza fotografija i drugih podataka za preko 40 miliona korisnika Facebooka.
Grad Lulea udaljen je samo 60 kilometara od Arktičkog prstena i okružen je borovim šumama starim preko 2.000 godina. Tamo je struja najjeftinija u Evropi, ima mnogo izvora obnovljive energije, poput vode i vjetra, a društvo je politički neutralno i gotovo bez kriminala.
Ipak, najvažnije od svega je to što je izuzetno hladan vazduh pogodan za hlađenje Facebookovih velikih servera i mašina koje obrađuju i čuvaju podatke. U te svrhe kompanija u Americi troši desetine miliona dolara godišnje i samo sa te strane uštedjeli su značajnu sumu novca.
Upravo u takvom okruženju niklo je najveće skladišno-memorijsko postrojenje u Evropi tj. Facebookov novi Data centar, koji će se prostirati na površini od čak 11 fudbalskih stadiona, odnosno imaće površinu veću od 900.000 metara kvadratnih!
Britanski Sun prenosi i to da se Facebook na izgradnju svog Data ogranka u Lulei odlučio nakon ponude lokalnih vlasti i gradonačelnika Karla Petersena, koji još uvijek ne mogu da vjeruju da su se njihov trud i pregovori sa Facebookom isplatili. Oni se nadaju da će nakon Facebooka, iz istih razloga u Luleu doći i kompanije poput Googla, Amazona i sve popularnije kompanije Apple.