U raspravi koja se vodila u ponedjeljak izvjestiteljica Sophia Weld kazala je da se spontano ništa neće dogoditi.
“Kolege, vrijeme je za akciju”, kazala je ona.
Evropska povjerenica za pravosuđe Viviane Reding kazala je da bi prijedlozi u tom smislu mogli biti predstavljeni tokom ove godine, prenijela je Hina.
Izvjestiteljica je pozvala Evropsku komisiju da procijeni nacionalne mjere koje su dosad poduzete, te da, ako utvrdi da su neodgovarajuće, predstavi zakonski prijedlog kojim bi se uvele kvote u upravnim odborima kompanija, i to 30 posto žena do 2015. i 40 posto do 2020.
Trenutno su u EU-u samo 12 posto članova izvršnih tijela žene, a samo tri posto su njihove predsjednice. Što se tiče izbornih kvota, one su uspješno uvedene u Francuskoj, Španiji, Belgiji, Sloveniji, Portugalu i Poljskoj.
Da bi se osigurala jednaka zastupljenost, uključivo izborne liste i najviša mjesta u EU-u, potrebne su obavezujuće mjere i sankcije i na nacionalnoj i na evropskoj razini, kaže se u drugoj rezoluciji koja je također izglasana u utorak.
Zastupnici pozivaju nacionalne vlade da predlože, nakon evropskih izbora 2014., i ženu i muškarca za svoje kandidate za Evropsku komisiju.
Danas je zastupljenost žena u Evropskom parlamentu 35 posto, ali u nacionalnim parlamentima u EU-u ostala je nepromijenjena na 24 posto.
Evropske vlade imaju samo 23 posto ministrica.
Što se tiče cilja o jednakim plaćama, posljednjih godina taj se jaz samo neznatno smanjio. Prosječno i dalje u EU-u žene zarađuju 17,5 posto manje od muškaraca za isti posao i s istim kvalifikacijama. U rezoluciji se poziva na jedinstveni evropski cilj da se ta razlika smanji na najviše deset posto.
Zastupnici također pozivaju da se osigura plaćeni porodiljski dopust širom EU-a.