Evropski komesar za migracije i unutrašnja pitanja Dimitris Avramopulos kaže da novi sistem ulaska u Šengensku zonu ne znači vraćanje viza.
Najavljeni novi sistem ulaska u Šengensku zonu ne znači povratak viza, poručio je danas evropski komesar za migracije i unutrašnja pitanja Dimitris Avramopulos građanima zapadnog Balkana.
“Zapadni Balkan ključna je regija i blizak partner EU-a. Sve naše namjere imaju za cilj očuvanje te bliskosti i partnerstva, kao i pojednostavljivanje kretanja i kontakata među ljudima između EU-a i sa zapadnog Balkana”, kaže Avramopulos.
On je podsjetio da je prije godinu dana Evropska komisija predložila uspostavljanje Evropskog sistema za odobrenje putovanja i informacija ( ETIAS) kako bi se osnažili evropski kapaciteti kad je riječ o sigurnosti i migracijskim rizicima, koji su bili zasnovani na povećanom broju putnika bez viza.
Pojačana sigurnost
Pojačana sigurnost, navodi komesar Avramopulos, za dobrobit je i EU-a i država koje imaju bezvizni režim kako bi se očuvala recipročna kretanja.
“ETIAS nije viza već jednostavan i jeftin, za putnike pogodan mehanizam, koji se odnosi na sve zemlje čiji građani bez viza putuju u Šengensku zonu, uključujući i SAD i Kanadu”, navodi evropski komesar za unutrašnja pitanja.
Avramopulos u svojoj poruci građanima zapadnog Balkana kaže da je novina samo mali proceduralni korak koji će u ogromnom broju slučajeva olakšati putovanje u EU, a učvrstiti zajedničku sigurnost, izbjegavajući birokratiju i zadržavanja prilikom ulaska u EU.
Prošle sedmice objavljeno je da će građani regije za putovanje u Šengensku zonu morati prethodno zatražiti odobrenje od nadležnih službi Evropske unije iako će i dalje biti oslobođeni vađenja viza.
Elektronski formular
Odobrenje će se tražiti ispunjavanjem elektronskog formulara, a odgovor EU-a stizat će u roku najkasnije 72 sata.
Onima za koje se utvrdi da predstavljaju opasnost po sigurnost EU-a bit će odbijena dozvola za putovanje, navodi se u prijedlogu za uspostavljanje ETIAS-a.
Prema prijedlogu, građani država zapadnog Balkana i drugih zemalja kojima nisu potrebne vize za putovanje u Šengensku zonu bez unutrašnjih granica morat će za uslugu prethodne provjere platiti deset eura, ali će taj trošak pokrivati trogodišnji period putovanja, odnosno dok traje važnost pasoša.
Od plaćanja te naknade bit će oslobođene osobe mlađe od 18 i starije od 60 godina, članovi porodica državljana zemalja EU-a, kao i studenti i naučno osoblje.