Prema njegovim riječima, Njemačka je najveći kreditor u Evropi i sve što je radila je bilo u cilju da se spasi evro, a ne da se riješe svi problemi. Kako navodi, Njemačka je pomagala druge u tolikoj mjeri da ne razbjesni svoje građane, a ne da riješi probleme krize u Evropi.
“Evro će postojati dok god ga Njemačka ne blokira. Kancelarka Merkel je bila hladne glave, iako su bili glasni glasovi da se Grčka izgura iz evrozone. Imam utisak da je evro preživio i da je najgore prošlo”, rekao je ekonomista i profesor Kolumbija univerziteta u intervjuu za Politiku.
Saks ocjenjuje da je najgore iza nas i da je moguć postepen oporavak ali ne vidi dramatično poboljšanje jer je nezaposlenost je i dalje veoma visoka.
“Zato će ekonomski rast i oporavak biti postepeni, ali mislim da ne postoji opasnost da svijet sklizne u novu i još dublju krizu. Problem je i u tome što vlade nisu uvijek sprovodile odgovarajuće mjere”, kaže on.
Na pitanje da li je bi i danas vladama savjetovao takozvanu šok terapiju i da li je neoliberalizam izgubio trku, Saks odgovara:
“Ja nisam preporučivao neoliberalizam, već brze institucionalne promjene, a to nije potpuno isto. Ali, mislim da su preorijentisanje na tržišnu ekonomiju, privatno vlasništvo, slobodnu trgovinu, konvertibilnu valutu i pridruživanje EU dobar recept.
Međutim, približavanje Evropi ne znači da postanete neoliberalni, već da zemlja počne da liči na ostatak EU. To nije samo neoliberalizam, jer teško ćete reći da je Švedska neoliberalna država”.