Čišćenjem ušiju vi uklanjate cerumen (smola), a cerumen održava higijenu uha, stvara zaštitni sloj.. To je savršen prirodni zaštitnik od upala i infekcija. Kada čistimo smolu, smanjujemo prirodnu odbranu. Tada je svaki kontakt sa vodom potencijana opasnost od infekcije. Smola oblaže kožu ušnog kanala i čini je masnijom, vlažnom i elastičnom, svojim mirisom odbija bube, a pruža i određenu zaštitu protiv bakterija, gljiva i vode, piše Blic.
Negativan uticaj štapića za uši:
Uklanjanjem cerumena možete ozbiljno da naškodite prirodnoj regulaciji organizma i potencijalno ugrozite vaš sluh. Kada koristite pamučne štapiće za uši, vi na taj način vosak potisnete još dublje u ušnu školjku, a to može da dovede da oštetite i bubnu opnu. Takođe, tim potezom gljivice i bakterije koje se nalaze u spoljnom dijelu uha možete dovesti do unutrašnjeg uha što će izazvati niz infekcija i upala.
Kako da se izborite sa „prljavim” ušima:
Ukoliko imate osećaj da vaše uho luči previše cerumena ili da imate previše masti u ušnoj školjki treba da posjetite ljekara i on će naći najbolje rješenje za vaš problem. Nikako sami ne preuzimajte ulogu ljekara i ne posežite za alternativnim metodama bez savjeta sa ljekarom.
Kada je vreme da se obratite ljekaru:
– bol u uho
– oslabljen sluh
– svrab
– neprijatan miris