Manjak sna, ludi noćni provod i umor jesu odlična podloga za stvaranje tamnih kolutova oko očiju, ali nisu to jedini razlozi zbog kojih oni nastaju. No, podočnjaci mogu da budu znak da bolujete od mnogo većih zdravstvenih problema, a u tom slučaju vam nisu potrebne kesice čaja, hladne kašike ili komadići krastavca na očima, već vam treba stručna ljekarska pomoć.
Evo koje sve zdravstveni problemi mogu da stvore podočnjake oko vaših očiju.
HORMONSKA NERAVNOTEŽA
Tokom PMS-a hormoni divljaju što izaziva zadržavanje vode u tijelu, probleme sa spavanjem i tamne podočnjake. Upravo se zbog toga nedjelju dana prije menstruacije preporučuje izbjegavanje slanih namirnica i ugljenih hidrata koji zadržavaju vodu.
Trebalo bi da pijete zeleni čaj koji djeluje kao antioksidans i podstiče izbacivanje viška tečnosti iz organizma, ali i ulje jagorčevine koje reguliše hormone. Isto tako, ne bi bilo loše da vam ljekar da uput da testirate hormone štitne žlijezde.
PROBLEMI S BUBREZIMA
Ljudi koji imaju probleme s bubrezima obično imaju natečene prste i tamne podočnjake. Ukoliko ne možete da skinete prsten s ruke koji vam je do skoro bio čak i velik ili ste primjetili da vam oči izgledaju kao da niste spavali 48 sati, razmislite o tome da posjetite doktora i provjerite funkciju bubrega.
ALERGIJE NA HRANU
Osim što mogu biti posljedica bolesti bubrega, podočnjake mogu da prouzrokuju i alergije na hranu. Među najčešćim krivcima su netolerancija na laktozu i gluten, ali i alergije na voće i povrće koje je tretirano pesticidima.
Alergije na hranu se lako zamaskiraju pa ih je teško otkriti, ali ako tamni podočnjaci ne prolaze, najbolje da se javite ljekaru. One opterećuju jetru i mogu ozbiljno da naruše zdravlje.
ZAČEPLJEN NOS
Problemi sa sinusima stvaraju pritisak na krvne sudove koji se protežu od očiju prema nosu i tako povećavaju rizik od podočnjaka. Preporučuje se da pokušate sa inhalacijom kako bi odčepili nos i uspostavili pravilnu cirkulaciju.