Je li kafa zdrava ili ne, pitanje je koje se nerijetko provlači, osobito među njezinim vjernim ljubiteljima. Naravno, ovaj mnogima omiljeni napitak nudi mnoge dobrobiti ljudskom tijelu, no na nekoliko detalja svakako treba paziti. Jedan od njih je i kada se kafa pije, odnosno pije li se na prazan želudac, piše Dnevno.
Dobra, ali i loša
Neosporivo je da kafa predstavlja značajan izvor antioksidansa i da joj je dokazana učinkovitost u prevenciji nekih malignih bolesti, primjerice karcinoma debeloga crijeva. Antioksidativna svojstva kave rezultat su hronogenične kiseline koja se nalazi i u voću, složni su stručnjaci, ali uticaj kafe na ljudsko tijelo može biti i prilično negativan – ako pijete kafu na prazan želudac.
Šoljica čiste crne kafe na prazan želudac stimulira izlučivanje klorovodične kiseline u probavni sistem, a to će vrlo brzo osjetiti osobe koje su sklone gastritisu. Pošteđeni nisu ni onu potpuno zdrava želuca jer se klorovodična kiselina koristi za razgradnju hrane, a ponestane li je tokom dana, doći će do probavnih smetnje tokom većih obroka, a osobito će se teško razgrađivati proteini.
Problematični proteini
Proteini koji “zapnu” nerazgrađeni u tijelu mogu uzrokovati brojne zdravstvene probleme kao što je nadutost, iritacija ili upala crijeva, a u najgorem slučaju i karcinoma crijeva. Prema nizu provedenih istraživanja zaključeno je da kafu stoga treba piti sat vremena nakon buđenja, nakon što smo pojeli barem jednu krišku hlijeba. Kafu ne treba piti netom nakon buđenja jer je tada razina kortizola u tijelu vrlo visoka pa treba pričekati da se taj nivo snizi. Kortizol je odgovoran za kontrolu biološkoga sata te potiče budnost.
Zaključno, šoljica kafe na prazan želudac može izazvati žgaravicu, nadimanje, pa čak i povraćanje. Ako ste baš tip osobe koji ne može doručkovati, a potrebna mu je kafa – u kafu stavite barem malo mlijeka, što će je ublažiti.