Razloga za brigu mogli bi da imaju samo vlasnici automobila na dizelsko gorivo. Na cijelom području Balkana najavljene su temperature i do minus 20 stepeni, a gorivo u automobilima izdržava granicu do minus 15.
“Može da dođe do blokiranja filtera goriva i tada motor ne može da se pokrene. Vlasnici izlažu neugodnostima, a vozilo bi trebalo da ide na servis. Na takvim temperaturama treba izbjegavati vožnju, a ako se ipak mora, trebalo bi za dizelsko gorivo nabaviti dodatni aditiv i naliti ga u rezervoar”, pojašnjava hrvatski stručnjak za saobraćaj Željko Marušić.
Zima je često noćna mora za vlasnike dizelaša. Parafin se u dizelskom gorivu na niskim temperaturama kristalizuje, a ti kristali začepljuju pore filtra goriva. Što je temperatura niža, kristali postaju sve veći.
Kad se povećaju dovoljno da blokiraju protok goriva kroz filter, ne možete da pokrenete motor ili proradi samo na trenutak i ugasi se, prenosi Avaz.
Dizelskom gorivu na pumpama se dodaju aditivi, u zavinosti od perioda godine, a kao dodatnu pomoć današnji dizelaši imaju i senzore koji otkrivaju vodu na dnu filtera i paljenjem žute lampice upozoravaju vlasnika da je vrijeme za akciju.
Ukoliko u rezervoaru imate eurodiesel koji ste nasuli prije dolaska ekstremno niskih temperatura, najbolje je da rezervoar čim prije dopunite još goriva, aditiviranog za trenutne uslove, ili jednostavno kupite aditiv koji će tačku filtrabilnosti dodatno sniziti.