Evo šta kažu Jahjaga i Mustafa o ilegalnoj imigraciji

U razgovoru su razmotreni uzroci ilegalne imigracije, zatim, jačanje pravosuđa kako bi spriječilo kriminalne grupe da od toga profitiraju, kao i preduzimanje koraka za ekonomski razvoj Kosova i otvaranje novih radnih mjesta, navodi se u saopstenja iz kabineta Jahjage.

Kako se dodaje, razgovaralo se i o načinima rješavanja pitanja ilegalne imigracije putem podizanja svjesti kod građana Kosova o politici zemalja EU prema onima koji traže azil.

Jahjaga i Mustafa su se, kako se precizira, sastali sa zamjenikom premijera Kujtimom Shaljom, ministrom finansija Avudlahom Hotijem, ministrom infrastrukture Lutfijem Zarkuom, zamjenikom ministra inostranih poslova Petritom Selimijem, zamjenikom ministra za evropske integracije Ramadanom Ilazijem i direktorom policije Shpendom Maxhunijem.

Predsjednica i premijer su se prethodno tokom dana sastali i sa ambasadorima zemalja članica Evropske unije da bi razgovarali o saradnji kada se radi o ilegalnoj imigraciji građana Kosova.


Skupština Kosova je usvojila rezoluciju kojom se spriječavaju ilegalne migracije kosovskih građana.

Prema pisanju medija, od kada je formirana koalicija PDK-LDK za nepuna dva mjeseca sa Kosova je otišlo vise oko 40.000 stanovnika
.
Evropska Kancelarija za azil saopštila je da je u posljednjih pet godina više od 70.000 stanovnika Kosova trazilo azil u zemljama EU.

Britanska agencija Rojters navodi da EU bilježi nagli rast broja kosovskih građana koji nelegalnim putem ulaze u zemlje tog bloka, a najviše u Mađarsku, gdje je u januaru ove godine čak 10.000 njih podnijelo zahtjev za azil, u poređenju sa 6.000 koliko ih je u toj zemlji tražilo azil tokom čitave 2013. godine.

Mađarska vlasti su saopštile da su samo od početka ove godine primile skoro 13.000 zahtjeva za azil, u odnosu na 43.000 koliko je bilo ukupno u 2014. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.