Američka meteorološka agencija Accuweather objavila je sezonsku prognozu za naše krajeve i čitavu Evropu prema kojoj nas čeka još jedna ćudljiva zima s drastično različitim vremenskim prilikama.
Prema Accuweatheru, kalendarska zima koja započinje u vrijeme Božića, bit će najprije obilježena nestabilnim, no veoma toplim vremenom za to doba godine te s učestalim ciklonama.
Poplave, pa led u februaru
Nakon (pre)toplog početka zime, američki meteorolozi prognoziraju mnogo snježnih padavina, a zatim i niskih temperatura u njenom nastavku, posebno u februaru.
Česte i brze ciklone premještat će se s Atlantika preko sjevera Španije, južne Francuske, sjevera Italije, Alpa, te sjevera Balkana dalje na istok kontinenta. O posljedicama takvog nevremena najbolje govori najava kako bi poplave mogle zahvatiti jugoistočnu Francusku, sjever Italije te sjeverozapad Balkanskog poluostrva – prenosi Slobodna Dalmacija prognozu američkih meteorologa.
Obilni snijeg s Alpa
U drugoj polovini zime, kažu oni, u alpskom se području predviđaju iznadprosječne količine snijega, a obilne snježne padavine tada bi se mogle “spustiti” i do naših područja.
“Tada se očekuje spuštanje hladnog zraka iz Skandinavije na jug, a njegova interakcija s nadolazećim ciklonama s Atlantika bi pojačala snježne padavine na navedenom području. U nižim se područjima očekuje manje snijega od prošle zime, ali bi zato viši predjeli sjevernih Dinarida i Karpata mogli dobiti česte snježne padavine”, kažu u Acuweatheru.
Pola Evrope imat će polarnu zimu
Sjeverna Evropa mogla bi imati gotovo polarnu zimu. Prema istoj sezonskoj prognozi, istočni djelovi Njemačke, Francuska, Belgija, Danska i Poljska mogle bi osjetiti snažan utjecaj polarnog zraka, dok bi sjeverozapad kontinenta, naročito Velika Britanija i sjeverozapad Njemačke, trebali imati blagu zimu.
Slobodna Dalmacija podsjeća kako su meteorolozi iz Accuweathera do sada dobro predviđali vremenske prilike, pa su gotovo u dan pogodili lanjsko kišno ljeto ili kada su najavljivali ako će ova jesen biti topla i kišna.
No, znali su imati i pogrešne prognoze kao, recimo, prošle zime upravo na američkom kontinentu.