Eukaliptus: Snižava temperaturu, a još efikasnije liječi živce

Eukaliptus, poznat i kao gumovac jedno je od najviših stabala na svijetu. Potječe iz Australije i Tasmanije, a u Evropu ga je donio u 19. st. njemački botaničar Ferdinand von Müller. On je prvi utvrdio da se njegovo ulje može koristiti kao sredstvo za dezinfekciju. U Evropi eukaliptus naraste oko 80 m, dok u svojoj postojbini prelazi i 100 m. Najviši primjerak eukaliptusa dosegao je visinu od 165 metara. 

Eukaliptus ima uske, kopljaste, savijene, plavkaste listove, što su poredani u istom okomitom smjeru, tako da ne stvaraju sjenu. Mlado lišće je jajasto, srcoliko pri dnu, tanje, mekše, kraće i bez peteljke. Središnje šupljine eukaliptusa sadrže eterično ulje koje mu daje aromatičan i opojan miris. Okus je gorkast i opor.

Eukaliptus je vrsta drveta koje raste na manje plodnim područjima. On u svom lišću sadrži otrovne sastojke koji mu služe kao obrana od raznih insekata. Drveće koje raste na područjima koja nisu tako plodna ima više tih otrovnih sastojaka. Neke se životinje hrane lišćem tog drveta, ali to su rijetke, kao na primjer koala koja zapravo živi u krošnji tog drveta i čiji je želudac otporan na otrovne sastojke u tom lišću. Koali je zapravo to jedina hrana i preživljava, kao i dvije vrste oposuma, isključivo hraneći se tom biljkom.

Lišće eukaliptusa je takođe plosnato i široko, a njegove ivice uvijek zauzimaju pravac sjever – jug, čime se lišće štiti od pretjeranog isparavanja na visokim temperaturama. Plod eukaliptusa je u obliku kupe sa poklopcem (riječ eukaliptus znači “onaj koji štiti”). Lišće je i dugačko, kopljasto, najčešće srpasto i pri dnu koso sa kratkom drškom. Dugačko je oko 20 cm, a široko oko 5 cm. Lišće je kožasto i golo, sitno bradavičasto, blijedozelene boje. Ako se list gleda prema svjetlosti, vide se tačkice koje potiču od šupljina sa eteričnim uljem. U osušenom lišću ima do tri posto eteričnog ulja čiji je glavni sastojak cineol (eukaliptol).

Pijane koale

Stalni “stanovnici” ovog drveta su koale koje se hrane isključivo njegovim lišćem. Kad se  najedu lišća, koale se napiju jer lišće u želucu koale fermentira u alkohol i iz tog razloga koale stalno spavaju. 

RECEPTI 

Ublažava temperaturu, pomaže kod 
šećera, reume, opekotina i živaca

Lišće i plod eukaliptusa imaju veoma prijatnu aromu i koriste se u liječenju oboljenja dišnih organa u obliku sirupa i tableta ili kao eterično ulje. Inače, ovo drvo izuzetno dobro pročišćava zrak pa su okoline šuma eukaliptusa veoma zdrava područja.
 
x Najveću primjenu kod zdravstvenih tegoba imaju eterično ulje i listovi. Listovi se koriste za unutarnju, a ulje za vanjsku primjenu, naročito za masažu. Eukaliptus je antiseptičan i ublažava vrućicu.  

x Eukaliptus snižava temperaturu, ima antibakterijska i antivirusna svojstva. Ulje eukaliptusa se nalazi u sastavu raznih preparata koji pomažu kod reumatskih oboljenja. Primjenjuje se i kod ženskih bolesti u obliku čaja i za kupke. 

X Čaj pripremljen ukuhavanjem listova ili udisanje nekoliko kapi ulja u zdjeli vode može se koristiti 2-3 puta na dan protiv prehlade, gripe i kašlja. Potiče izbacivanje sluzi iz dišnih organa, pa je učinkovit i kod bronhitisa, astme i upale dišnih putova, a kao stimulirajuće sredstvo odčepljuje katare i upale sinusa. Eukaliptusove antiseptične osobine djeluju u cijelom dišnom, ali i probavnom sistemu, a čaj pripremljen ukuhavanjem listova djeluje kao adstringent za dizenteriju, tifus, proljev i povraćanje. 

X Hlapljiva ulja iz listova izlučuju se putem mokraće, pa čaj ublažava infekcije mokraćnih puteva, poput cistitisa.  

X U vanjskoj primjeni eukaliptusovo ulje koristi se u oblozima za rane, opekline i čireve, te za zaustavljanje krvarenja, ubrzanje zacjeljivanja. Naročito je djelotvoran kod problema usne šupljine, krvarenja desni i afti. 

X Aromatičan miris eukaliptusa odbija komarce, pa se razrjeđeno ulje može namazati na kožu radi odbijanja komaraca, insekata, preventive protiv malarije, te kao pomoć kod kožnih infekcija, poput lišajeva. 

X Razrjeđeno ulje eukaliptusa utrljava se u upaljene zglobove kod artritisa i gihta, te za ublažavanje neuralgije, a u sljepoočnice za ublažavanje glavobolje.  

X Lišće eukaliptusa se dodaje mješavinama čajeva protiv šećerne bolesti, za čišćenje u slučaju zatvora, protiv živčanih bolesti. 

X Ulje eukaliptusa ulazi u sastav raznih preparata za utrljavanje kod reumatičnih oboljenja. Primjenjuje se i kod ženskih bolesti u obliku čaja i za kupke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.