Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan danas je oštro kritikovao otvoreno pismo francuskih intelektualaca koji su tražili da se neki dijelovi Kur’ana promijene ili izbace.
Među potpisinicima pisma jesu i bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, bivši premijer Manuel Valls i drugi.
“Ko ste vi da napadate naše svetinje? Znamo mi kako ste vi zli. Jeste li ikad pročitali Bibliju? Ili Toru? Da jesu, vjerovatno bi tražili da se i Biblija zabrani”, poručio je turski predsjednik.
Erdogan je upozorio i na širenje islamofobije, ksenofobije, rasizma i antiturskih osjećaja na zapadu, prenosi agencija AFP.
Uprava za vjerske poslove Republike Turske (Diyanet) navela je da prijedlog 300 pisaca i intelektualaca iz Francuske da se iz Kur’ana izbace određeni ajeti predstavlja “klevetanje islama, muslimana i samog Kur’ana”.
Navodi se da je takav postupak potpuno oprečan svakoj pameti, nauci, historiji, pravdi, pravičnosti i ljudskoj savjesti, javlja agencija Anadolija.
Krajem aprila 300 javnih ličnosti u Francuskoj, među kojima se nalazi i bivši francuski predsjednik Nicolas Sarkozy, zatražili su da se iz Kur’ana izbace neki ajeti tvrdeći da se njima šire nasilje i ksenofobija protiv Jevreja.
“Ovaj pokušaj, utemeljen na predrasudi, neće služiti ničemu drugom nego islamofobiji, koja posebno u posljednje vrijeme prijeti temeljnim pravima i slobodama muslimana. Zato oštro osuđujemo ovakav provokativni postupak, koji će povrijediti muslimane i narušiti svjetski mir. Pozivamo svjetsku javnost na veću savjesnost”, navodi se u saopćenju Diyaneta.
Naglašeno je da pokušaj uklanjanja kur’anskih ajeta iz njihovog konteksta, kao i namjera da im se dodaju pogrešna tumačenja nikad ne može biti prihvaćen iz naučnih i moralnih razloga.
“Prema vjerovanju svih muslimana, Kur’an je posljednja Božija objava. U ovoj Božijoj riječi do danas nije izmijenjeno nijedno slovo, a tako će ostati i do Sudnjeg dana”, navodi se u saopćenju.
Napominje se da su kroz historiju u islamskim društvima ljudi i zajednice, uključujući i Jevreje i kršćane, živjeli u miru, slozi i blagostanju.
“Muslimani su se prema ovim zajednicama, s kojima su živjeli, na temeljima poruka Kur’ana odnosili s dobročinstvom, saosjećanjem i pravdom”, dodaje se.
Naglašava se i da su najbolji primjeri suživota upravo centri islamske civilizacije, gradovi poput Istanbula, Jerusalema, Bagdada, Kaira i Sarajeva.