Američka vojska izvještava da 2012. više vojnika izvršilo samoubistvo nego što ih je poginulo u borbi u Afganistanu.
Prema izvještaju Pentagona, više do 160 američkih vojnika izvršilo je samoubistvo u prva četiri mjeseca ove godine. Podaci pokazuju da se taj broj povećava. Broj samoubistava među bivšim vojnicima još je alarmantniji – samo 2012. ubilo ih se šest i po hiljada, izvjestila je reporterka Al Jazeere Kimberly Halkett.
Noćnom šetnjom kroz Washington, stotine Amerikanaca žele privući pažnju na samoubistva vojnika, što je uvijek bila tabu tema.
Za Thomasa Sweeta ovo je lična stvar. Godišnja šetnja značajnija je nego ranije, zbog epidemije samoubistava među američkim vojnicima, čemu je Sweet svjedočio tokom tri boravka u Iraku i Afganistanu.
“Svaki put kad sam bio na terenu, slali smo kući tijela kolega koji su počinili samoubistvo. Drugi put kad sam bio tamo, mladi marinac se ubio”, kaže Sweet.
Nije riječ o izoliranim slučajevima, nego o uznemirujućem trendu. Stopa samoubistava aktivnih vojnika neprestano raste. Vojska izvještava da je prošle godine više vojnika sebi oduzelo život nego što ih je poginulo u borbi u Afganistanu, kaže reporterka Halkett.
Vojska je zabrinuta zbog ovih statistika, kaže glasnogovornica Ministarstva odbrane.
Bolest i stigma
“Najvrijedniji resurs našeg ministarstva su ljudi. Predani smo brizi o njima, a to uključuje sve mjere za sprečavanje samoubistava vojnika“, kaže Cynthia O. Smith iz Ministarstva odbrane SAD-a.
Ali milioni dolara uloženi u državne programe za sprečavanje samoubistava u vojsci do sada nisu donijeli značajne rezultate. Još je više zbunjujuća činjenica da nisu svi vojnici koji su se odlučili na taj korak bili izloženi stresu na ratištima.
“U vojsci je mnogo ljudi, vjerovatno polovina onih koji se odluče na samoubistvo, koji nikad nisu bili na terenu. To znači da su u sve uključeni i drugi faktori”, kaže Rajeev Ramchand.
Smatra se da je stid zbog psihičkih oboljenja jedan od njih. Vojnici često izbjegavaju tražiti pomoć, strahujući da će time ugroziti karijeru i da će se bolest smatrati slabošću. Riječ je o stigmi koji aktivisti poput Sweeta razumiju. Priča da je imao kolegu koji se borio s njim u Iraku i koji je sebi oduzeo život zbog privatnih problema nakon povratka u SAD.
“Izgubio je život nakon žestoke borbe. Mislim da to trebamo promijeniti. Ne želim izgubiti i drugu braću po oružju zbog ovog problema”, kaže bivši vojnik Thomas Sweet.
Nada se kako će pomoći da se o stigmi počne otvoreno govoriti i da se ona postepeno ukloni. Dok se Ministarstvo odbrane priprema za uvođenje prve sveobuhvatne politike sprečavanja samoubistava, mnogi se nadaju promjenama u vojničkoj kulturi koja godinama odnosi ljudske živote.