Emsid Ameti – Student američkog univerziteta na Kosovu (AUK): Posljedice visokih carina na autmobilima


Jedna od bitnih odrednica su i prevozna sredstava, ili u našem slučaju automobili.  

Ranije se posedovanje automobila smatralo luksuzom. Međutim, vremena se mjenjaju, tako da se posed automobila u 21. vijeku smatra neophodnošću, čak i za zemlju u razvoju kao što je Kosovo. Niske plate na Kosovu onemogućavaju mnogim građanima da poseduju automobil, a vlada Kosova čini situaciju još težom, uvođenjem visokih tarifa na uvoz polovnih automobila. Krajnji rezultat su previsoke cijene na uvezene automobile, čak i za građane srednje klase.

Kroz današnju politiku i zakone se zabranjuje uvoz automobila starih više od 13 godina.

Nivo carinske dažbine (10%) i PDV-a (16%) ostaje isti i zaračunavaju se prema vrijednosti automobila. Vrijednost automobila (osim novih) utvrđuje se od strane Carine Kosova putem međunarodnih kataloga koji sadrže stopu amortizacije i vrijednosti postojećih automobila. 

Da bi pojednostavili uzećemo jedan primjer: za automobil star 12 godina sa kapacitetom motora od 2000cc i čija procjenjena vrijednost iznosi 2500 €, ukupni porezi će biti 1850 € ili 74% od vrijednosti vozila, što je vrlo visoki procenat.

Ovaj primjer pokazuje da ukoliko neko želi da kupi automobil van Kosova i da ga koristi na Kosovu, on mora platiti skoro duplu sumu od prvobitne cijene toga automobila. Uzimajući u obzir da su plate na Kosovu znatno niže nego u mnogim evropskim zemljama, to još više umanjuje šanse građana da posjeduju automobil.

Obično se visoke carine na uvozene proizvode koriste kada određena zemlja želi da zaštiti svoju industriju u razvoju. 

Međutim, to ovdje nije slučaj, jer Kosovo nema proizvođače vozila tako da nema drugih argumenata za postavljanje visoke carine na uvezena vozila osim povećanja vladinih prihoda. Ovaj argument nije zadovoljavajuć u objašnjavanju dimenzija carine.

Visoke carine na uvezena vozila na Kosovu imaju i dobre i loše strane. Međutim, pored povećanja prihoda vlade, ne postoji mnogo drugih koristi vrijednih pomena. S’druge strane, ovakva politika povećava troškove na uvezena vozila, i svi ti troškovi se konačno usmjeruju ka građanima. 

Osim toga, budući da uvezena vozila ne smiju biti starija od 13 godina, gdje su samim tim skuplja, Kosovari ne mogu da sebi priušte ta vozila, većina Kosovara je prinuđena da kupuje stara vozila već registrovana na Kosovu, čime se potražnja za takvim korišćenim automobilima, a samim tim i njihova cijena, bezuslovno povećavaju. 

Na kraju je bitno zaključiti da većina Kosovara završi sa korišćenim i starim automobilom u posjedu, od ranije registrovanim na Kosovke tablice, ali plaćajući cijenu dvostruko ili trostruko više od realne cijene takvog automobila. 

Autor: Emsid Ameti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.