“Prošlo je sve u redu i nalazi se u svojoj porodičnoj kući. Rečeno joj je da nastavi normalno dalje svoj život i da ima punu slobodu kretanja. Mi smo bili tu cijelo vrijeme. Zvaničnici policije su se dobro ponašali sa nama, članovima porodice. Čak su i nama rekli da ne vršimo neki pritisak na nju. Kako će se dalje odvijati situacija ja to ne znam”, kazao je njen otac Bećir za RSE.
Prethodno je i Fatos Makolli, direktor Odjeljenja za antiterorizam u Policiji Kosova, takođe potvrdio za RSE da je Elma Đušinac prilikom prelaska graničnog prijelaza Brnjak prošla kroz rutinsku kontrolu i ispitana, te dodao da nije uhapšena, što su objavili neki od kosovskih medija.
Njen otac kaže da u Srbiji ne postoji optužnica za nju.
“Uzeli smo je prije nedjelju dana. Pod stresom je, iscrpljena. Provela je 29 dana u kampu i normalno da joj nije bilo svejedno. Sekirala se, nije ništa jela. Nismo dovoljno razgovarali jer nismo htijeli da je opterećujemo. Plače. Ne vjerujem u to što su pisali za nju, da je obučavala druge za teroristička djela. Da jeste, odmah bi bila uhapšena i u Srbiji”, kaže njen otac Bećir.
Nakon što su bosanske vlasti 22. decembra deportovale Elmu Đušinac, kojoj je izrečena mjera protjerivanja sa zabranom ulaska u BiH u period od pet godina, Elmu je na graničnom prijelazu sam preuzeo otac, te je potom nedjelju dana boravila u Novom Pazaru kod strica. Oni su danas krenuli za Mitrovicu, u Bošnjačku mahalu, gdje im je porodična kuća.
Elma Đušinac (21) iz Mitrovice uhapšena je u Kalesiji 25. novembra zbog sumnje u povezanost sa terorizmom, te da je predstavljala moguću prijetnju.
Pripadnici Agencije za istrage i zaštitu Bosne i Hercegovine (SIPA) uhapsili su je zajedno sa njenim suprugom Enesom Mešićem koji je nedugo poslije hapšenja pušten na slobodu. On je bio u grupi lica koja su privedena 3. septembra 2014. u policijskoj akciji kodnog naziva “Damask”, a koja se dovode u vezu sa terorizmom.
Nakon hapšenja, Služba za poslove sa strancima Bosne i Hercegovine izrekla je Elmi Đušinac mjeru protjerivanja uz zabranu ulaska na teritoriju BiH u trajanju od pet godina. Potom je bila smještena pod nadzor u Imigracioni centar Službe za poslove sa strancima.
Pripadnici Službe za poslove sa strancima BiH su 22.decembra deportovali u “matičnu zemlju lice E. Đ., nakon što su prestali razlozi za njeno prisustvo u BiH”. Prilikom putovanja u BiH, Elma se služila srpskim dokumentima.