Izvršni direktor Međunarodne advokatske komore sa sedištem u Londonu Mark Elis izjavio je da je optužnica protiv kosovskog predsednika Hašima Tačija, lidera Demokratske partije Kosova Kadrija Veseljija i drugih objavljena zbog dokaza da su postojali pokušaji ometanja rada Specijalnog suda.
Elis je u intervjuu za Radio Slobodna Evropa naveo da se iza slučaja ne kriju politički motivi i dodao da bi Kosovo trebalo da podrži koncept odgovornosti.
“Mislim da je ovo bilo očekivano. Znamo da je tužilac bio prilično aktivan u istragama i da je bilo oko 100 svedoka sa kojima se susreo, a osnovna svrha ovog Suda je da targetira visoko rangirane pojedince”, ocenio je Elis.
Odgovarajući na pitanje kako gleda na to što je specijalni tužilac izneo imena pre nego što je optužnica prihvaćene ili odbijene, istakao je da se to se događa sa sudovima, međunarodnim sudovima.
“Ovo je posebno bio slučaj u ovom pitanju, ovom scenariju, zato što je Sud procenio da je neophodno da izađe makar sa saopštenjem o optužbama zato što je, čini mi se, postojala ogromna količina dokaza da su različite strane, uključujući i predsednika, uključene u neku vrstu opstruiranja i mešanja u rad Specijalizovanog veća”, poručio je Elis.
Prema njegovim rečima, ako su dokazi suda verodostojni da su Tači i Veselji pokušali da ometaju nezavisnost ovog suda, uključujući pokušaje da poništi njegovo postojanje, onda mislii da je ta izjava tačna.
“Jer, ako imate dve osobe koje sada optužuje sud i one nastavljaju da ulažu napore sa svojih vrlo moćnih pozicija da intervenišu i otkažu rad suda, to je dramatičan znak opstrukcije. To je, verujem, snažan pritisak na žrtve koje žele samo da vide pravdu”, ocenio je Elis.
Govoreći o vremenu objavljivanja optužnice, istakao je da misli da je ovo Specijalizovano veće, kada se posmatra proces koji je usledio, bilo vrlo mirno, veoma pažljivo.
“Mi stvarno ne čujemo puno o njegovom radu jer se ono fokusira na kreiranje slučajeva. Zna da je osetljivo istražiti slučajeve koji su se dogodili na mestu gde je osnovan sud. Dakle, to je interni proces, iako je međunarodno uspostavljen sud, u smislu da ima međunarodne sudije”, naveo je Elis.
Istakao je i da ne vidi da postoji politički motiv, već se pre radi o snažnoj izjavi suda da se ne može povinovati nikakvom mešanju u njegov rad i da želi da se to zna i dodao da reakcije na Kosovu za njega nisu iznenađenje.
“Nije iznenađenje da postoje oni koji vide pravdu koja se deli na ovom tipu sudova kao pristrasnu. Ne mogu se setiti nijednog međunarodnog, regionalnog ili domaćeg suda koji je osnovan a da nije bilo snažnog protivljenja jer se smatra pristrasnim. Bilo da je reč o Međunarodnom sudu za bivšu Jugoslaviju ili Ruandu, Kambodžu, nije važno, čini se da je odgovor uvek sličan”, naglasio je Elis.