Udar nebeskog tijela doveo do topljenja stijena na Zemlji, zbog čega su izumrle mnoge biljne i životinjske vrste.
Džinovski meteor koji je eksplodirao u Zemljinoj atmosferi ili opasna kometa izazvale su uništenje mnogih životinja ledenog doba, poput mamuta, tvrde naučnici.
Gospodari kopna
– Nekada je tlo podrhtavalo pod džinovskim sisarima, ali se onda dogodilo nešto što je dovelo do njihovog nestanka. Eksplozija meteorita najvjerovatnije je spalila vazduh, istopila stijene i promijenila tok Zemljine istorije – tvrdi Kenet Tankersli, profesor antropologije i geologije na Univerzitetu Sinsinati.
On kaže da je taj događaj pokrenuo kraj ledenog doba.
– Zamislite da živite na otvorenom, a oko vas šetaju mamuti. A onda, tokom vašeg života, ti mamuti jednostavno nestanu. Mamuti su iščezli u roku od 10 ili 20 godina – kaže on.
Tankersli dodaje da su on i njegov tim naučnika ispitivali šta je izazvalo taj katastrofalni događaj:
Kenet Tankersli koristi geološke tehnike kako bi riješio arheološke probleme, a do ovog zaključka je došao kada je u pećinama Šeriden u Ohaju, na oko 30 metara ispod zemlje, otkrio stijene stare oko 12.000-13.000 godina. Mjesta na kojima su očuvane tako stare stijene ima svega 20 u svijetu.
Dokazi u stijenama
Ispitujući te stijene, on je pronašao dokaze da je neko nebesko tijelo prišlo Zemlji dovoljno blizu da istopi stijene i dovede do nevjerovatnog geološkog fenomena. Jedan od najboljih dokaza toga su ostaci ugljenika kakvi mogu nastati samo na veoma visokim temperaturama. A oni su nađeni na svih 20 nalazišta u svijetu.
– Nešto je došlo blizu Zemlje i to je bilo dovoljno vrelo da istopi stijene. Da bi do toga došlo, to nebesko tijelo je moralo da bude veliko – tvrdi Tankersli.
On kaže da je kosmički udar imao smrtonosni efekat, ali da su dugoročne posljedice bile mnogo gore.
– Ljudi su u to vrijeme bili snalažljivi i inteligentni kao danas, pa su se snašli u novim uslovima. Druge životinje nisu – kaže Tankersli.