Stanje američkih zdravstvenih radnika koji su se u Liberiji zarazili ebolom poboljšava se nakon što su primili eksperimentalni lijek.
Međutim, zasad nije sigurno može li se njihov oporavak pripisati lijeku koji je dosad testiran samo na majmunima.
Liječnik Kent Brantly u subotu je otputovao u SAD na liječenje, a njegova kolegica Nancy Writebol otputovala je iz Liberije u utorak i tokom dana bi trebala stići u Atlantu.
Američki djelatnici primili su eksperimentalni lijek prije nego su evakuirani iz Liberije.
Prema izvješću CNN-a, koje navodi lokalnog liječnika, stanje doktora Brantlyja se iznimno poboljšalo unutar jednog sata od primanja lijeka.
Što se tiče Writebol, ona je primila dvije doze i nije pokazala istu reakciju kao Brantly, ali je i njezino stanje poboljšano.
Od februara, u zapadnoafričkim zemljama Gvineji, Liberiji i Sijera Leoneu od ebole je umrlo 887 ljudi.
To je dosad najžešća zabilježena epidemija ove bolesti.
Klinička ispitivanja na cjepivu protiv ebole trebala bi početi u septembru, a cjepivo je dosad tokom testiranja na životinjama pokazalo obećavajuće rezultate.
“Do polovice ili kraja 2015. imat ćemo neku vrstu cjepiva – barem za cijepljenje zdravstvenih radnika koji se izlažu znatnom riziku kada se brinu o oboljelim pacijentima”, rekao je Anthony Fauci, ravnatelj američkog Nacionalnog instituta za alergije i infektivne bolesti.