Od 2019. godine, UEFA će za reprzentacije imati novo takmičenje, nazvano Nacionalna liga.
Kako bi se pripremio teren i pronašao termin za novo takmičenje koje će biti zanimljivo i gledacima i reprezentacijama, sistem evropskih kvalifikacija koje su do sada igrane u periodu koji je trajao više od godinu dana (kao na primjer prethodne kvalifikacije za Prvenstvo Evrope koje su igrane od septembra 2014. do novembra 2015.) biće skraćen na tačno godinu dana – od marta do marta.
Tako će se dobiti šest termina u tri mjeseca, po dva u septembru, oktobru i novembru za odigravanje mečeva Nacionalne lige koja će biti igrana u godinama nakon Evropskog prvenstva. Prva dva takmičenja u Nacionalnoj ligi zakazana su za 2019. i 2021. godinu.
Sistem takmičenja je veoma jednostavan i napravljen dijelom po ugladu na sistem grupa u Davis kupu.
Reprezentacije će biti podijeljene u četiri “mini” lige. Svaka će imati po četiri grupe u kojima će se takmičiti po tri, odnosno četiri reprezentacije.
Logično, u Grupi A takmičit će se 12 najboljih evropskih reprezentacija. U Grupi B mjesto će naći selekcije rangirane od 13. do 24. mjesta, u Grupi C reprezentacije koje će biti na mjestima od 25 do 39, a u posljednjoj Grupi D naći će se nacionalni timovi zemalja koje su između 40. i 55. mjesta.
U Grupi A naći će se – Njemačka, Belgija, Francuska, Portugal, Španija, Švajcarska, Vels, Engleska, Hrvatska, Poljska, Italija i Island. Sastav ove grupe garantuje nam fudbalske poslastice poput duela Njemačke i Francuske ili Portugala i Španije ili Engleske i Hrvatske.
U Grupi B gledat ćemo – Holandija, Republika Irska, Turska, Slovačka, Mađarska, Bosna i Hercegovina, Ukrajina, Austrija, Sjeverna Irska, Rumunija, Švedska i Grčka.
U Grupi C bit će Češka, Srbija, Danska, Albanija, Slovenija, Izrael, Rusija, Crna Gora, Škotska, Bugarska, Belorusija, Farska Ostrva, Norveška, Jermenija i Azerbejdžan.
Grupa D je rezervisana za Finsku, Kazahstan, Litvaniju, Letoniju, Kipar, Gruziju, Estoniju, Luksemburg, Makedoniju, Moldaviju, Kosovo, Maltu, Lihtenštajn, San Marino, Andoru i Gibraltar.
Samo za Grupu A igrat će se Final Four koji je zamišljen kao “mini” Euro. Na njemu će učestvovati najbolje ekipe iz Grupe A, tačnije najbolji u podgrupama.
Sistem takmičenja gledaocima garantuje najzanimljivije duele. Dešava se da do Evropskog prvenstva ne stignu sve najbolje selekcije, da favoriti ispadnu prije “projektovanog” dijela turnira i da ne gledamo najbolje među najboljima mimo prijateljskih mečeva.
Mečevi u Nacionalnoj ligi neće biti prijateljski. U njima će sve reprezentacije imati svoj interes. Oni najbolji igrat će sa sebi ravnima češće nego ranije pa će im i timovi biti uigraniji, a lošije rangirane reprezentacije koje učestvuju u Nacionalnoj ligi imat će “duplu šansu” da dođu do Evropskog prvenstva. Naime, predviđeno je da 16 najboljih selekcija koje ne osiguraju mjesto na Euru koroz kvalifikacije dobiju dodatnu priliku da, igrajući među sobom dodatne mečeve, izbore dodatna četiri mjesta na šampionatu Evrope. Sistem i ovdje garantuje više utakmica – od 16 ekipa u ovom svojevrsnom play offu ostat će prvo osam, a zatim četiri najbolje.
Također, igra se po klasičnom sistemu promocije i relagacije. Najbolji iz svojih grupa imat će priliku da pređu u sljedeću višu grupu, dok će najlošiji “padati” rang niže.
Za niže rangirane selekcije dodatni motiv bit će svakako i činjenica da će se ove utakmice na UEFA rang listi bodovati kao takmičarske, a ne kao prijateljske, mada je i činjenica da će imati zagarantovane mečeve sa dobrim rivalima i neće morati da razmišljaju o prijateljskim duelima je dovoljna.
Iako se šuškalo o potpunom ukidanju termina za prijateljske mečeve, to se nije dogodilo. Termini za prijateljske mečeve ubuduće će biti maj i jun.