Britanski Ekonomist piše da je neobično na koji način se događaji u dva problematična dela sveta prepliću – na Balkanu i Bliskom istoku, prenosi Koha.
List podseća da je 4. septembra američki predsednik Donald Tramp telefonirao svom prijatelju Benjaminu Netanjahuu i rekao mu da je ubedio lidere Srbije i Kosova, nekada delove iste države, da toplo “zagrle Izrael”.
“Kosovo i Izrael će se, rekao je, upoznati, a obe balkanske države, zanemarujući politiku Evropske unije, čiji se nadaju da će postati deo, priznaće Jerusalim kao glavni grad Izraela”, navodi list.
Prema pisanju Ekonomista, to je bio drugi uspešan potez za Trampa i Netanjahua, posle prošlomesečnog dogovora Izraela i UAE o uspostavljanju diplomatskih odnosa.
Iza uspeha je stajao Ron Dermer, izraelski ambasador u Sjedinjenim Američkim Državama i jedan od najbližih Netanjahuovih savetnika.
Nejasno je kako je Tramp gurnuo Srbiju i Kosovo na takve korake, navodi list.
Premijer Kosova i predsednik Srbije bili su u Beloj kući da potpišu sporazum kojim posreduju SAD, uprkos razočaranju EU koja i sama pokušava da postigne sporazum između njih.
Zvaničnici se nadaju da će ekonomski sporazum podstaći strane investicije, što bi moglo dovesti i do boljih međusobnih odnosa.
Dogovor možda neće biti onakav kako se čini na prvi pogled. Otvaranje ambasada u Jerusalimu ne očekuje se pre sredine 2021.
“Do tada će Tramp možda morati da napusti Belu kuću. I, gotovo odmah nakon potpisivanja sporazuma, neki srpski izvori rekli su da njihova država možda neće premestiti ambasadu u Jerusalim ako Izrael prizna Kosovo”, piše Ekonomist.
Izraelski stručnjak za Balkan Dalia Sceindlin kaže da ovo nema veze sa američkom politikom nego sa Balkanom i Bliskim istokom.
“Tramp se suočava sa pretećim političkim okruženjem i ciljao je na spoljnopolitički spektakl, nešto što njegov prijatelj Netanjahu zna kako da organizuje“, dodala je ona.