Džejkobson: Platforma ometa dijalog

Platforma Srbije za Kosovo je ometanje dijaloga između Beograda i Prištine, kaže ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu Trejsi Džejkobson.

Ona je u intervjuu za Glas Amerike kazala da je veoma važno da premijer Kosova Hashim Thaçi dobija savijete i ideje i od predstavnika srpske zajednice na Kosovu, sa kojima se redovno konsultuje oko razgovora sa premijerom Srbije Ivicom Dačićem.

“Moja vlada je u potpunosti usredsređena na dijalog koji se pod okriljem EU vodi u Briselu. I kosovska vlada je na to usredsređena. Svjedoci smo nekih dobrih rezultata koji su do sada proizašli iz ovog dijaloga tokom ove godine, a nadamo se i budućim rezultatima u narednoj godini po pitanju nekih prilično važnih stvari. Bilo kakva druga inicijativa, poput platforme, je ometanje koje ne pomaže”, rekla je ambasadorka.

Ona je navela da se nada da će dijalog dovesti do normalizacije odnosa između Srbije i Kosova, što bi bilo izuzetno korisno za sve, ne samo za pripadnike manjinskih zajednica, već za sve žitelje ove zemlje.

“Smatram da se dijalog odvija u smjeru budućeg rješenja koje će dovesti do stabilnosti zemlje, koje će dovesti nove strane i domaće investicije koje će potom dovesti do ekonomskog razvoja, a što će onda dovesti do promjena, pozitivnih promjena u životu običnih ljudi, koji su, na neki način, taoci ove situacije koju imamo danas.”

Trejsi Džejkobson kaže da je postignut priličan napredak u oblasti vladavine prava na Kosovu i da su SAD veoma ponosne na ulogu koju su imale u tom napretku.

“Kao što vjerovatno i znate, uz naš doprinos radu EULEKS-a sa 33 imenovanih službenika od strane Stejt departmenta, imamo i dva tužioca iz našeg ministartsva pravde, i 8 policijskih savjetnika koji rade direktno sa Vladom Kosova i kosovskim institucijama kako bi pomogli u izgradnji kapaciteta tih institucija. Mislim da smo svi svjedoci nekih stvarnih rezultata tog rada u smislu novih zakona koji stupaju na snagu 1. januara: Krivičnog zakona, Zakona o krivičnom postupku, Zakona o sudovima, i drugih zakona koji tek treba da budu izglasani. Nadamo se da će ovi novi zakoni stvoriti jedan čvrst osnov za unapređenje vladavine prava na Kosovu. Istovremeno, organizovali smo i obuku i savjetovanje za pripadnike policije i tužilaštva, pogotovu po pitanju organizovanog kriminala, korupcije, kompleksnih djela, pranja novca, o tome kako da se bore sa svim ovim pitanjima. Tako da, još uvijek se radi na tome, ali ako uzmete u obzir činjenicu da je Kosovo nezavisna država tek od 2008. godine, onda je ovo prilično zavidan napredak. Ali, mnogo toga još treba da se uradi, i mi smo spremni za saradnju sa svim institucijama kako bi Kosovo krenulo naprijed.”

Ambasadorka SAD kaže da su Sjedinjene Države veoma ponosne na naše dugotrajno partnerstvo sa Kosovom, na dobre odnose i saradnju sa manjinama na Kosovu, kao i na naše projekte vezane za lokalnu samoupravu i opštine.

“Planiramo da nastavimo sa tom saradnjom. Iako još uvek nemamo budžet za 2013. godinu, ne očekujem nikakav ozbiljan pad u iznosu sredstava, jer je naša posvećenost Kosovu rezultat dvopartijskog konsenzusa, koji dijele i Kongres, i Administracija. Unapred se radujem nastavku jedne takve saradnje i u buduće i, ustvari, naše kolege iz Vašingtona koje donose odluke u vezi sa finansiranjem svjesni su napretka i konkretnih rezultata koje pomoć koju mi pružamo daje. Kosovo je jedna velika investicija za nas”, zaključila je Trejsi Džejkobson.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.