Turski mediji javljaju da je policija već počela sa kontrolama. Naime, prošle subote u turskom gradu Manisi šestoro policajaca pretražilo je stan tri studentkinje kod kojih su u gostima bili – muškarci. Policajce je interesovalo da li u tom stanu muškarci i žene žive zajedno, pišu novine „Radikal“. Doduše, gradonačelnik Manise Abduram Savas poriče da je kontrola izvršena zato što su muškarci i žene živjeli u istom stanu. Bilo kako bilo, studentkinje su kažnjene novčano sa oko 32 evra zbog „ometanja javnog reda i mira“.
Premijer Redžep Tajip Erdogan ne odustaje od svog stava da država treba da razdvoji studente muškog i ženskog pola. Naime, ukoliko studenti nisu vjenčani, ne bi smjeli da žive zajedno ni u privatnom smještaju. „Niko ne zna šta se dešava u tom mješovitom smještaju. Onda se roditelji žale i pitaju šta radi država?” – ističe Erdogan.
Rascijep u vrhu partije
Međutim, Erdoganova inicijativa izaziva nedoumice i kod njegovih najbližih saradnika. Njoj se najotvorenije suprotstavio zamjenik premijera Bulent Arinč. Doduše, taj istaknuti političar vladajuće Stranke pravde i razvoja (AKP) najprije je pokušao da u javnosti umanji važnost Erdoganovih izjava – tvrdio je da je u pitanju nesporazum. „Ti citati nemaju veze sa stvarnošću“, izjavio je zamjenik premijera. Međutim, Erdogan je ostao pri svome:„Rekao sam ono što sam rekao, i tako sam i mislio“, kaže trenutno najmoćniji čovjek u zemlji.
Arinč je na to reagovao bez oklijevanja: najprije je otvoreno kritikovao svog premijera, što je u Turskoj nečuveno, a zatim otišao i korak dalje: izjavio je da više ne odgovara za Erdoganove riječi. Uz to, izrazio je želju da ne bude kandidat stranke na sljedećim izborima, iako je jedan od njenih osnivača. Turskoj u martu 2014. predstoje lokalni izbori, krajem ljeta se održavaju izbori za predsjednika, a građani će 2015. odlučivati o sastavu parlamenta. „Ako se Arinč povuče, to bi predstavljalo rascijep u vrhu partije“, tumač politikolog Čengiz Aktar.
Premijer i vicepremijer sarađuju već dugo, a otvoreni sukob sa Arinčom mogao bi ozbiljno da ošteti Erdoganov prestiž kod glasača. S obzirom na to da već postoji liberalni pokret protivnika Erdoganovog režima, ključno je zadržati konzervativne glasače. A veliki broj njih predstavlja upravo – Arinč.
Važno je i napomenuti da korijeni tog sukoba sežu dublje od aktuelne diskusije o razdvajanju polova. Vicepremijer Arinč nastupao je primjetno blaže od Erdogana još tokom protesta u parku Gezi, u junu ove godine. Arinč se demonstrantima izvinio za policijsko nasilje, dok je Erdogan ostao nepopustljiv i demonstrante nazvao „teroristima“ i „probisvjetima.“
„Građani su već pokazali šta znaju“
Doduše, ima i članova vlade koji bez rezerve podržavaju najnoviju Erdoganovu zamisao, poput ministra policije Muamera Gulera. Njegov stav ilustruje izjava koju je nedavno prenio najveći turski dnevni list „Hurijet“. „Naša istraživanja pokazuju da terorističke organizacije koriste veze između muških i ženskih studenata da bi prikupili podršku među omladinom.“
To je običan izgovor, kaže za Dojče vele studentkinja Ajbuke Dundar (21): „Ovo nije prvi put da se vlast meša u naš privatni život.“ Ipak, ona veruje da je sada to otišlo predaleko. „Možemo i sami da odlučimo sa kim želimo da živimo. U Erdoganovoj mašti svi momci i devojke su stalno na žurkama sa puno seksa i alkohola. A i da je tako, to se njega ne tiče.“
Ozgur Samlioglu bio je ovog ljeta na demonstracijama. Taj 23-godišnji student smatra da bi se kriza mogla ponoviti: „Građani su već jednom pokazali kako umiju da reaguju kada vlast zadre u ljudsku slobodu. Erdogan bi trebalo da drži ruke podalje od privatnog života ljudi. Šta mu pada na pamet?“ – kaže Samlioglu za Dojče vele.
Za sada nema zakonskog osnova da se stanovi kontrolišu, naglašava politikolog Čengiz Aktar. „Tako nešto ne postoji u turskom ustavu“. Ipak, „Hurijet“ prenosi da je turski ministar unutrašnjih poslova Muamer Guler već predložio da se razradi novi prijedlog zakona, po kome bi policija dobila pravo da nadzire stanove studenata.