Iako se sezona godišnjih odmora bliži kraju, stiče se utisak da vlasti u Bosni i Hercegovini još uvijek istražuju ‘daleka mora’.
Iako su godišnji odmori zakonom utemeljeni, stav je analitičara, njihova aktuelna zloupotreba daje sliku koliko za državu BiH, nažalost, nikog nije briga.
Problemi građana
Prema zvaničnoj web-stranici državne vlade, posljednja sjednica Vijeća ministara BiH održana je 24. jula ove godine, a početkom ovog mjeseca državni ministri su donijeli samo jednu odluku – da se zatraži međunarodna pomoć u gašenju požara.
Također, i Predstavnički dom Parlamenta BiH (PSBiH) je 25. jula održao svoju posljednju sjednicu, pa parlamentarci svoje aktivnosti u posljednjih više od mjesec dana ispunjavaju čestitajući razne blagdane i važne datume.
Isto tako, sredinom avgusta trebala je biti održana i tematska sjednica Vijeća ministara BiH, posvećena inicijativi za izmjenu ugovora o graničnim prelazima sa Republikom Hrvatskom i ostalim pitanjima koja se odnose na režim prelaska međudržavne granice (pogranične propusnice), ali nije bilo moguće osigurati kvorum pa će se o ovom pitanju, kako se očekuje, raspravljati tek na sjednici 29. avgusta.
I premijer Federalne vlade Nermin Nikšić je tokom protekle sedmice pokušao održati sjednicu, ali je ona odgođena, jer, navodno, šef federalne vlade nije mogao sakupiti ministre. Sjednica je na kraju održana tek jučer, 26. avgusta. Prije toga federalni ministri su zasjedali još samo u julu.
Problema sa funkcioniranjem vlasti ima i u federalnim kantonima, ali su to, kako kažu analitičari, samo problemi građana.
Istovremeno, u regionu je vrlo živo. Tokom avgusta Vlada Republike Hrvatske, članice Evropske unije (EU), održala je četiri sjednice. U Srbiji je politička aktivnost uzavrela jer je u toku rekonstrukcija Vlade Srbije. Političke konsultacije i razni sastanci su gotovo svakodnevni, a javnost ima utisak da se na tim susretima određuje dalji tok budućnost Srbije.
Za to vrijeme, govore sugovornici Anadolije, Bosna i Hercegovina ‘mirno spava’.
Adis Arapović, projekt menadžer u Centrima civilnih inicijativa (CCI), smatra da je ovakvo ponašanje bh. vlasti ‘demonstracija političke i svake druge neodgovornosti, pa čak i bahatosti’.
Bez trunke morala
‘Ne možete naći ministre, zastupnike, načelnike općina koji će se pohvaliti time da nisu bili na godišnjem odmoru i da to ne namjeravaju uraditi kao što je, recimo, uradio predsjednik Francuske Francois Hollande, iako Francuzi žive u mnogo većem izobilju nego BiH. Politička, ekonomska, socijalna i svaka druga situacija u Francuskoj je bolja nego kod nas, ali tamo prvi čovjek države kaže da neće ići na godišnji odmor. Ne zato što sa godišnjeg ne može donositi odluke već da bi poslao politički i etičku poruku’, kaže Arapović.
Prema njegovim riječima, bh. političari nemaju ni trunke morala, pa da barem ne provociraju građane BiH onim što rade ili ne rade.
‘Provokacija je, to je rukavica bačena u lice građanima BiH kad neko sam sebi dodijeli kolektivni godišnji odmor u zemlji koja puca po svim šavovima’, smatra menadžer CCI-a.
Arapović tvrdi da bh. političari naprosto nemaju dovoljno zrelosti da makar pošalju poruke kako ‘razumiju i snose dio odgovornosti za ono što se u ovoj zemlji dešava i da se solidariziraju s građanima’, odnosno da poruče kako neće maksimalno koristiti sve privilegije koje su im na raspolaganju.
Dodaje kako su ‘granice bahatosti određene popustljivošću onih koji su ugnjetavani’, a da su građani BiH upravo izabrali da ih vode najgori među njima.
‘To će se jednog dana promijeniti. Ili će se desiti nezadovoljstvo građana koje će se pretvoriti u bunt ili će se na politički sceni pojaviti novi političar’, govori on.
Njegova kolegica Majda Behrem-Stojanov podsjeća kako sa svih strana imamo pokazatelje izuzetno loših rezultata vlasti u BiH. Uprkos tome, domaći političari toliko uživaju u godišnjim odmorima da se stiče utisak paraliziranosti države.
‘Ovo su najgori rezultati Vijeća ministara u zadnjih sedam godina, Parlamentarna skupština (PSBiH) je nekoliko puta lošija i od prošlog, ali i od pretprošlog saziva. U nekim kantonima se vlast još nije do kraja ni konstituisala, a Federacija BiH je u blokadi. U isto vrijeme, imamo najbolje plaćene parlamentarce (kad je državni nivo u pitanju) u regiji, ali i izuzetno dobro plaćene političare na drugim nivoima vlasti. Broj nezaposlenih stalno raste, svaki dan skupljamo milostinju za liječenje naše djece i omladine po evropskim bolnicama. Izvještaji o napretku se pretvaraju u Izvještaje o nazadovanju. Sve bi ovo trebalo alarmirajuće djelovati na predstavnike vlasti da više i bolje rade, ali kad je BiH u pitanju to nije slučaj, godinama. Nisu zaslužili ni plate koje primaju, a ni odmore na kojima nezasluženo uživaju’, istakla je Behrem-Stojanov, tvrdeći da se građani trebaju boriti svim demokratskim sredstvima protiv neodgovorne, bahate i socijalno neosjetljive vlasti.
BiH u pat-poziciji
Analitičar Ibrahim Prohić ističe da godišnji odmori koje uživaju bh. političari samo omogućavaju da se jasnije vidi sva kriza u kojoj se nalazi BiH.
‘BiH se nalazi u jednoj pat-pozciji. To traje duže vrijeme, najmanje dvije godine. Ta tendencija, na koju ja upozoravam, traje od 2006. godine, od famoznog Aprilskog paketa. BiH je do tada išla krivudavom, ali uzlaznom linijom. Od tada idu retrogradni procesi koji su i sada na sceni’, komentira Prhić.
Prema njemu, etablirane politike, odnosno vlast na svim nivoima ne mogu ili neće da razriješe nijedan problem, koji se tiče javnog interesa.
‘Istovremeno oni odlično žive, odlično završavaju svoje poslove i odlično ispunjavaju svoje partikularne interese. Prema tome, godišnji odmori nisu ništa novo. Ovo što imamo od famoznih protesta pred Parlamentom BiH iz juna ove gode je samo manipulacija, bio je to zgodan povod da politika manipulacijom na neki način legitimira svoje nerad i nesposobnost’, zaključio je Prohić.