Pinterest je trenutno najbrže rastuća društvena mreža koja se, u najkraćem, koristi za dijeljenje zanimljivih fotografija i video snimaka. Preko njega se pronalaze ideje za dekoraciju kuće ili odijevanje, planiranje vjenčanja, sakupljaju recepti.
Pinterest omogućuje organiziranje i dijeljenje lijepih stvari koje ste pronašli na internetu. Na ovoj socijalnoj mreži se proučavaju moda, hrana, arhitektura … U najkraćem – to je lifestyle socijalna mreža koja nakon dvije godine postojanja ima 12 miliona korisnika, od kojih su čak 87 posto pripadnice nježnijeg spola i to pretežno starosti između 25 i 54 godine.
U prosjeku svaki korisnik provede na ovom sajtu 98 minuta mjesečno, a Pinterest je mreža koja na stranice donosi više prometa nego Google +, YouTube I Linkedin zajedno. Krajem 2011. svrstan je u top 10 socijalnih mreža i 50 najboljih sajtova godine mreža, s ukupno 11 miliona ukupnih posjeta za nedelju dana.
Pinterest tematski organizira interesovanja, slično kao Quora. Ali dok se Quora bavi “suvoparnim” pitanjima i odgovorima, Pinterest sve predstavlja slikama. Slično kao što je Tumblr maksimalno pojednostavio i potviterio koncept bloga, tako je i Pinterest sveo grupe interesovanja na maksimalno pojednostavljene – i maksimalno pregledne teme.
Evo i kako funkcionira Pinterest. Moglo bi se reći da je to kombinacija Twittera i pravljenja albuma na Facebooku.
Svoj profil možete otvoriti tako što dobijete poziv od nekoga tko je već korisnik ili što na sajtu ostavite svoju mail adresu. Kada napravite profil, za koji će vam pored imena i prezimena ostavite korisničko ime. Kasnije možete pristupiti svom računu i uz pomoć Facebook ili Twitter računa (ukoliko ih imate), kao i da ono što na Pinterestu objavite izravno ide na ove dvije društvene mreže.
Novi i frekvencijski izrazi za ovu mrežu su pin i board. Pin je zapravo fotografija koju aploudujem uz obavezanan opis fotografije dužine do 500 karaktera. Više fotografija određene tematike, a nju birate sami prema vlastitim afinitetima (recepti, rođendan, ideje, kuća iz snova, cipele, kolači …) smještate u board koji uvijek iznova možete dopunjavati fotografijama. Takođe, ne postoji ograničenje ni kada je broj Board u pitanju.
Korisno bi bilo da prilikom kreiranja boarda njega svrstate u određenu kategoriju: arhitektura, automobili, dizajn, obrazovanje, fitness, hrana i piće, umjetnost, automobili i motori, film, glazba, knjige, povijest, djeca, život, humor, dekoriranje kuće, ljudi, kućni ljubimci, fotografija, muška I ženska odjeća, nauka, priroda, sport, putovanja, uradi sam …
Upravo pomoću ovih kategorija možete pregledavati sadržaje (fotografije i video snimke) koje su postavljali drugi korisnici. Ukoliko vam se dopada nečija fotografija možete je lajkujemo, repinujete (fotografiju ćete smjestiti u određeni vaš album, odnosno board) ili ostavite komentar. Postoji dvije opcije za “praćenje” – možete pratiti cijeli profil određenog korisnika ili samo neki od njegovih boarda.