Instruktor u UEFA i bivši trener na Kosovu Aljbert Bunjaki izjavio je da je doping veliki problem u kosovskom fudbalu, prenosi Gazeta Ekspres.
Bunjaki je u sportskoj emisiji na televiziji T7, potvrdio da je tačno da se doping koristi u kosovskom fudbalu.
“Doping je veliki problem na Kosovu. Ovu temu možemo zatvoriti i možda nećemo o njoj ni raspravljati, ali doping postoji u kosovskom fudbalu, nažalost. Taj problem je postojao i ranije i još uvek postoji. Dobro je razgovarati sa igračima i imati doping centar”, poručio je Bunjaki.
Međutim, Bunjaki nije prvi i jedini koji je potvrdio prisustvo te pojave u kosovskom fudbalu.
Kako navodi Gazeta Ekspres, bilo je slučajeva da su bivši fudbaleri priznali da taj fenomen postoji u kosovskom fudbalu, a bilo je i onih koji su nakon povlačenja iz aktivnog fudbala čak priznali upotrebu dopinga dok su bili igrači, a kao jedna od zabranjenih supstanci spominajo se “Efedrin”.
Medicinski specijalista u sportu Agron Redžepi takođe je govorio o toj pojavi još odavno.
“Da, iz znakova koje sam primetio kod sportista i iz razgovora koje sam vodio sa njima, mogu zaključiti da neki od njih koriste steroidne doping agense”, istakao je Redžepi.
On je objasnio i efekte na korisnike dopinga.
“Efekti tih lekova su anaboličkog tipa, atletski efekat – povećana psihofizička sposobnost i androgeni efekat – hormonalni efekat ovih preparata gde se kod žena pojavljuju polne karakteristike muškaraca, a kod muškaraca sterilnost i impotencija, oštećenja kardiovaskularnog sistema, urogenitalnog sistema, nervnog sistema…”, objasnio je Redžepi.
Fudbalski savez Kosova (FSK) je reagovao, nakon izjave Bunjakija da se na Kosovu koristi doping, preko sekretara Erolja Saljihua, koji je istakao da na Kosovu nema sportiste koji je optužen za doping.
“Na Kosovu nema nikoga da je optužen za doping. Ako neko zna bilo šta, neka kaže imena. Umorni smo od tih spekulacija”, poručio je Saljihu.
Prema njegovim rečima, FSK je veoma zainteresovan za uspostavljanje antidoping kontrole na Kosovu, ali su uslovi učinili svoje.
“Razgovarali smo sa lekarima. Oni su bili na antidoping radionicama i zajedno pokušavamo da stvorimo laboratoriju. O tome smo razgovarali i sa Ministarstvom sporta. Zatražili smo laboratoriju preko koje bismo uzeli uzorke ovde i poslali ih u inostranstvo”, istakao je Saljihu.
Dodao je i da se FSK potrudio da se suoči sa tom pojavom “haosa”.
“Murat Beriša je bio dva ili tri puta u antidoping asocijaciji. Koliko znam, prosledili smo svim klubovima koje su zabranjene supstance. Ostale zemlje u regionu nemaju laboratorije koje bi mogle da obavljaju preglede, već ih takođe šalju u inostranstvo”, podvukao je Saljihu.
Prema njegovim rečima, u šampionatima bi antidoping kontrole trebalo da rade federacije.
“Na međunarodnim utakmicama UEFA i FIFA su odgovorne da se bave antidoping kontrolom. Obično se ranije odlučuje o igračima koji bi trebali da budu podvrgnuti antidoping kontroli, ali, kontrola je posle meča”, zaključio je Saljihu.