Posljednja apsolutna kraljevina u Africi, Swaziland, jedna je od rijetkih afričkih zemalja u kojoj vlada mir. Rasnih tenzija nema, kriminala je malo, a po zemlji se putuje mini autobusima. No, nije sve tako idilično. Narod grca u siromaštvu i umire od side dok se kralj Mswati III. i njegovih 15 žena valjaju u luksuzu.
Mswati je prijestolje preuzeo od svog oca Sobhuza II prije više od tri desetljeća. Sobhuza je vladao 83 godine, što je najduža zabilježena vladavina jednog monarha na svijetu. Sobhuza II zagovarao je jedinstvo i rasnu jednakost u zemlji i uspio je očuvati Swaziland kao otok mira u uzavreloj Africi.
Sobhuza je imao 70 žena, 210 djece i 1000 unuka. Mswatijeva majka, prema pričama, bila je sluškinja u palači koja je zapala za oko kralju i iskoristila je situaciju kako bi svom sinu osigurala prijestolje.
I Mswati poput oca, uživa u ženama, pa svake godine na tradicionalnom plesu Umhlanga traži nove potencijalne supruge među desecima hiljada djevica koje polugole plešu za njega.
Kad je epidemija side u Swazilandu izmakla kontroli, Mswati je zabranio seks mlađima od 18 godina, a onda sam sebi skočio u usta kad je za 9. ženu uzeo 17-godišnjakinju. Nju je kupio jednom kravom.
Samo dvije godine nakon toga poželio je još jednu ženu, ovog puta 18-godišnjakinju, koju je ukrao iz škole. Njena majka pokrenula je tužbu, ali je na kraju odustala. Prije nego djevojka ili žena postane kraljeva supruga mora ostati trudna kako bi dokazala da može nositi nasljednika. U tradiciji je Swazilanda da se kralj oženi ženom iz svakog plemena kako bi ‘učvrstio veze’ sa svim dijelovima zemlje.
Dok narod gladuje, kraljevska se porodica razmeće bogatstvom. Među 15 su najbogatijih monarhija na svijetu. Navodno je Mwsatijeva najstarija kći nedavno za jedan vikend u Abu Dabiju potrošila milion dolara. Zemlja sa 1,2 miliona stanovnika zakonom brani političke stranke, a godišnje izdvaja 50 miliona dolara za potrebe kraljevske porodice.
Iako je narod siromašan, glad nije njihov najveći neprijatelj već sida. Prema službenim podacima, trećina odraslih u Swazilandu inficirana je HIV-om, što je najveći postotak na svijetu. Prosječni životni vijek je 37 godina.
Swaziland je prilično tradicionalna zemlja, ali stvari se polako počinju mijenjati. U zemlji su 2008. izbili veliki protesti nakon što je svih tadašnjih 13 kraljevih žena otišlo u inozemni šoping kako bi proslavile 40. rođendan kralja i 40 godina nezavisnosti.