Do sporazuma o Kosovu teško prije početka 2021.

Male su šanse da dogovor Beograda i Prištine u vezi sa Kosovom bude postignut pre početka sledeće godine, iako američka administracija čini sve da dve strane potpišu sporazum već u septembru, pre tamošnjih predsedničkih izbora, piše Blic.

Ovu temu je, posle dužeg vremena, pokrenuo kosovski premijer u tehničkom mandatu Aljbin Kurti koji je rekao da ambasador Ričard Grenel ne želi da našteti Kosovu i Albancima, ali da nastoji da Beograd i Priština postignut dogovor ako je moguće do septembra.

Izvori Blica iz diplomatskih krugova međutim navode da su šanse za tako brzo rešenje veoma male.

Vlade u Prištini nema, dok će u Beogradu vlada biti formirana verovatno nešto pre septembra. Malo je očekivati da se sporazum postigne i potpiše za svega nekoliko dana, navodi izvor Blica.

Ukoliko se nešto ne uradi promptno u septembru onda do kraja godine sigurno neće jer su u novembru američki predsednički izbori i tada će administracija u Vašingtonu imati preča posla od rešavanje kosovskog problema navodi izvor Blica.

U tom slučaju nije realno očekivati da pre 2021. godine bude pronađeno rešenje.

Pedsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je pre nekoliko dana da ga politički protivnici svake godine optužuju da će priznati nezavisnost Kosova ali da se o tome ne vode nikakvi razgovori.

“Što se Kosova tiče niti sa nekim razgovaramo, niti postoje bilo kakvi razgovori, niti postoje bilo kakve ideje, niti postoji bilo kakvo rešenje na stolu oko bilo čega”, izjavio je Vučić i istakao da će uvek da se zalaže za očuvanje mira.

Direktor Foruma za etničke odnose Dušan Janjić kaže da bi za sad bilo dovoljno da se potpiše “memorandum o nameri”, koji bi bio samo početak rešenja kosovskog problema.

“Grenel i Amerika ne pretenduju potpuno da završe proces, njima je dovoljno da se izađe sa memorandumom o nameri koji će potpisati najvažnije političke figure. SAD žele da završe politički deo, da politički odgovorni ljudi postignut dogovor. To je ono što je Tramp tražio u svom pismu i posle čega u Sjedinjenim Američkim Državama može da se kaže da su oni rešili problem”.

Memorandum o nameri ne mora da razradi sve detalje, smatra Janjić.

“Posle toga i Evropska unija ima posla, razrađivanje članova, aneksa, prelaznih rešenja i dosta birokratsko-tehničkog rada”, naveo je Janjić.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.