Dizajn ovog projekta će odgovarati svim kategorijama kosovskog društva.
Agani se nada da će na bazi plaćanja koje će vršiti građani Kosova, fond za zdravstveno osiguranje biti u mogućnosti da uspuni sve zdravstvene usluge građanima.
Ministar Agani je naglasio da se tokom 2014. godine može konstituisati fond za zdravstveno osiguranje, ali u slučaju da se to ne desi, izvršnu ulogu će imati agencija za finansiranje zdravlja.
Sve preliminarne procedure za zdravstveno osiguranje će se završiti tokom naredne godine da bi preme riječima ministra Aganija građani već u Aprilu 2015. godine mogli iskoristiti svoje zdravstveno osiguranje.
“Naš plan je da počnemo sa prikupljanjem sredstava u posljednjem tromesečju naredne godine. Sredstva bi se trebala prikupiti tri mjeseci prije njihovog iskorišćavanja od strane fonda. Mi ćemo se potruditi da realizujemo ovo.
Druga varijanta koja bi mogla biti manje povoljnija je da se sredstva prikupljaju od januara 2015. godine a da se sredstva počnu koristiti aprila 2015 godine”, naglasio je Agani i dodao da će do septembra 2014. godine, 75 % građana Kosova imati karticu ili drugi prateći dokument koji dokazuje da ste osigurani.
On je takođe pokazao i načine plaćanja u javnim i privatnim institucijama. Prema riječima ministra Aganija poslodavac i radnik u javnom sektoru će plaćati 3.5 % od bruto plate, 7 % sveukupno.
Isto plaćanje će biti i u privatnom sektoru odnosno u onim firmama koji godišnji promet imaju preko 50.000 eura.
Za sve kompanije u privatnom sektoru koje nemaju godišnji prihod preko 50.000 eura samo su radnici dužni plaćati zdravstveno osiguranje.
“Poslodavci neće plaćati doprinos sa ciljem da sačuvamo ekonomiju, da smanjimo formalnosti i neformalnosti kao i da smanjimo mogućnost otpuštanja sa posla, dakle da povećavamo nezaposlenost samo zato da bi poslodavac plaćao zdravstveno osiguranje, ali će radnici u ovim kompanijama biti obavezni plaćati zdravstveni doprinos u iznosu od 3.5 eura na člana porodice”, izjavio je Agani.
Za sve osobe koje su pod socijalnom pomoći ili iz bilo kojih razloga nemaju mogućnosti da plaćaju zdravstveno osiguranje Agani kaže da će Vlada Kosova pokriti troškove tih osiguranja.
“Direktni troškovi za implementaciju ovog zakona u 2015. godini su oko 17 miliona eura. Predviđaju se i doprinosi od privatnog sektora i od strane javnih institucija. Doprinos od strane privatnih institucija, odnosno onih kompanija koje ima godišnji promet preko 50.000 eura će imati negdje oko 19 miliona eura”, izjavio je Agani.
Takođe je ministarstvo potvrdilo i podršku Svjetske Banke u vrijednosti od 25.6 miliona dolara za naredne pet godine, Vlada Švicarske sa 8 miliona franaka u istom periodu i Vlada Luksemburga sa gotovo 6 miliona eura za četiri naredne godine.