Iako je vlada na čijem je čelu bio Aljbin Kurti na svom poslednjem sastanku odlučila da pokrije troškove “zelene karte” za sve sunarodnike i strance koji na Кosovo dođu tokom 2020. godine, kosovska dijaspora i dalje plaća osiguranje na granici, piše Koha.
Portparol Ministarstva finansija Muharem Šahini kaže za Кosova Pres da će Vlada Кosova na vreme razjasniti tok daljih koraka u vezi s tim pitanjem.
“Prethodna vlada je na svom poslednjem sastanku 3. juna odobrila pokretanje procedura za pokrivanje obaveza na granici za sve sunarodnike i strance koji na Кosovo dođu 2020. godine i koji podležu graničnoj politici. Ova odluka je usvojena kao inicijativa i nije precizirala modalitete sprovođenja. Vlada Кosova će na vreme razjasniti tok daljih koraka po ovom pitanju”, kaže Šahini.
Besart Musliu, koji živi i radi u Luksemburgu, krenuo je 10. juna na Кosovo, ali u Merdaru je bio prisiljen da plaća osiguranje, piše Koha.
Predsednik parlamentarnog odbora za finansije i transfere Hekuran Murati kaže da nedostaje politička volja da se ta odluka sprovede i podrži dijaspora. Poslanik Pokreta Samoopredeljenje kaže da bi vlada trebalo da se obaveže i da ovu odluku privede kraju.
“U nedostatku mogućnosti da se “zelenom kartonu” pridruži kao Кosovo, država bi trebala da preuzme taj teret, kako ne bi povećali barijere za iseljenike koji dolaze na Кosovo. Troškovi pokrivanja “zelene karte”, prema finansijskim izveštajima su oko 3-5 miliona evra godišnje. To nije veliki trošak s obzirom na finansijski doprinos koji je dijaspora svake godine donosila na Кosovo. U normalnim okolnostima morali bismo biti članovi “zelene karte” i taj trošak bi bio uključen u osiguranje koje migranti plaćaju u zemljama porekla”, rekao je Murati.
Profesor ekonomije Nagip Skenderi tvrdi da bi naknada osiguranja bila jedan od oblika podsticaja za iseljenike da dođu na Кosovo.