Dijalog Kosova i Srbije pod lupom opozicije

Opozicione partije na Kosovu različito gledaju na mogućnost formiranja jedinstvene ekipe koja će biti uključena u konačnu fazu dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije od oktobra.

Ideju o tome izneo je kosovski predsjednik, Hashim Thaçi, nakon poslednjeg sastanka sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Briselu.

U međuvremenu, Thaçi je rekao da će tu ekipu činiti predstavnici državnih institucija, opozicije, te civilno društvo i mediji.

“Postoje razlike kako se treba voditi ovaj dijalog, prema tome pronaći ćemo oblik i način koji će nas spojiti”, naveo je on, dodajući da vjeruje da će konačna faza podrazumjevati recipročno priznanje i pomirenje dvije zemlje.

Međutim, Shpetim Kamberi iz rukovodstva opozicionog pokreta Samoopredjeljenje, ocjenjuje da se razgovori sa Srbijom ne trebaju nastaviti bez istrage i procijene dosadašnjeg procesa dijaloga.

“Pokret Samoopredjeljenje smatra da Skupština Republike Kosova najprije treba da formira komisiju koja će razmotriti kako se dijalog vodio do sada. To prije svega zato što je proces bio netransparentan i zato što je zanemarivao Skupštinu Kosova. To je prvi uslov koji treba da se ispuni u Skupštini. Drugo, smatramo da se dijalog treba redefinisati, od njegovog sastava do promjene samog okvira“, kaže Kamberi.

Ovaj pokret izbacuje iz mogućnosti da će biti deo jedinstvene ekipe u dijalogu sa Srbijom, ukoliko okvir predstavljanja vrši predsjednik Hashim Thaçi.

“Ukoliko dijalog poprimi uslove kao što su princip reciprociteta, ukoliko se promijeni okvir dijaloga, onda ćemo razmotriti mogućnost našeg angažmana. Ali, bez istrage i bez izmene okvira, a pogotovo ukoliko taj okvir radi Thaçi, pokret Samoopredjeljenje neće biti deo takvih dijaloga koji samo degradiraju zemlju još više, a prisutnost Srbije na Kosovu ojačavaju”, dodaje Kamberi.

Druga opoziciona partija, Demokratski savez Kosova, još uvijek nije razmotrila mogućnost o priključenju jedinstvenoj ekipi u razgovorima sa Srbijom. Potpredsjednik ove partije, Haki Rugova, međutim dodaje da odluku o političkom predstavljanju u dijalogu sa Srbijom treba doneti Skupština Kosova.

“Prije svega, ja ne vjerujem da predsjednik zemlje, Thaçi, ima pravo da razgovara sa Srbijom bez ovlašćenja, prije svega, Skupštine Kosova. To se ipak desilo u vrijeme kada institucija nije bilo, ali sada, mislim da tu obavezu treba da preuzme Vlada Kosova uz ovlašćenje Skupštine. Ne izbacuje se iz mogućnosti da se u taj proces uključi i predsjednik, što je normalno”, kaže Rugova.

Ipak, dodaje on, ova partija, iako konačne odluke o tome još nema, moguće je da će se priključiti jedinstvenoj ekipi zato što ona ne želi da bude isključena iz procesa koji su u interesu države Kosovo.

Predsjednik Kosova, Hashim Thaçi, zatražio je da se u konačnoj fazi briselskog dijaloga o normalizaciji odnosa Kosova i Srbije direktno uključe i Sjedinjene Države, te je dodao da će koristi od održivog mira na Balkanu imati cijeli kontinent.

RSE

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.