Mnogi se danas zanimaju za madeže, a razlog je saznanje da je opasni melanom, najteži oblik raka kože, nekada vrlo sličan bezopasnim nevusima
Piše mr. sci. med. dr. Hana Helppikangas, specijalist dermatolog i venerolog i predsjednica Udruženja za prevenciju i borbu protiv raka kože, melanoma u BiH
Za madeže (nevusi) danas se zanima gotovo svaka osoba. Razlozi za to su saznanje da je opasni melanom, najteži oblik raka kože, nekada vrlo sličan bezopasnim madežima. Upravo zbog toga dermatolozi stalno podsjećaju na važnost kontrolnih pregleda i redovnu zaštitu kože. Naravno, to nikako ne znači da će se svaki madež koji imate pretvoriti u zloćudni tumor.
Kod osoba s velikim brojem pigmentnih promjena na tijelu dermoskopija pomaže u donošenju odluke koji madeži su potencijalno opasni. U tim slučajevima savjetuje se njihovo preventivno otklanjanje.
Ako nema indikacija za operativno liječenje, dermoskopski snimci čuvaju se u računaru i predstavljaju trajni dokument koji služi za kasnije upoređivanje s kontrolnim snimcima kroz određeni period. Dermoskopija je korisna i kod djece u razvoju kada često nismo sigurni da li je porast madeža posljedica nekih promjena ili normalnog rasta i razvoja.
Adekvatnim dermoskopskim pregledom može se postaviti dijagnoza melanoma u njegovom najranijem stadiju. Te strukture ne mogu se vidjeti samo kliničkim pregledom (golim okom). Ranom dijagnozom spašava se život pacijenta.
Nakon postavljene dijagnoze promijenjeni madež odstranjuje se hirurški, a ako se to učini u početnoj fazi, izlječenje je gotovo sigurno.
Ako neko želi ukloniti madež, bez obzira što nema rizične kriterije, to može učiniti i iz estetskih razloga. Bez obzira da li se radi o estetskom ili uklanjanju zbog nekog faktora rizika, odstranjeni dio obavezno se šalje na patohistološku analizu.
Kod nas postoji strah od madeža koji je posljedica stoljetnog negativnog iskustva s njihovim “diranjem”. Međutim, savremeni način hirurškog otklanjanja ne predstavlja “diranje” madeža, nego se oni otklanjaju u cijelosti sa zaštitnim rubom zdravog tkiva. Na taj način ne postoji mogućnost da madež “proradi”.
Međutim, problem predstavljaju madeži koji su postali zloćudni. U takvim slučajevima rano operativno liječenje daje dobre rezultate. Iz tog razloga važno je bilo koju promjenu na madežu (rast, promjena boje, svrab, povreda…) odmah uočiti i potražiti savjet specijaliste dermatologa.
Ovo biste trebali znati
1. Strah od madeža nije bezrazložan, ali ne smijete dozvoliti da vas paralizira.
2. Pravovremeni pregled kod dermatologa i eventualno hirurško otklanjanje madeža eliminisat će svaku mogućnost da obolite od zloćudnog tumora kože.
3. Ne plašite se da uklonite madež ukoliko predstavlja estetski problem ili je na nezgodnom mjestu.
4. Sunce i genetska predispozicija jedini su pravi faktor rizika, zato ih redovno kontrolirajte.
5. Raniji stav da je uklanjanje madeža opasno, savremene metode i iskustvo demantiraju.
Izvor: (Faktor.ba)