Ratko Maslenjak (57) i njegova supruga Divna Maslenjak (53) optuženi su za intenzivno sudjelovanje u ratu u Bosni i Hercegovini.
Bivši časnik vojske bosanskih Srba i njegova supruga deportirani su iz Sjedinjenih Američkih Država nakon što su odvojeno bili optuženi za laganje američkim vlastima kako bi ostvarili imigracijske beneficije.
Ratko Maslenjak (57) i njegova supruga Divna Maslenjak (53) optuženi su za intenzivno sudjelovanje u ratu u Bosni i Hercegovini, uključujući i Srebrenicu u srpnju 1995. godine, priopćila je američka agencija za Imigrantska i carinska pitanja (ICE).
Oba slučaja je vodio Ured saveznog tužitelja iz sjevernog distrikta savezne države Ohio u Clevelandu.
Deportirani su 1. rujna iz zračne luke John F. Kennedy u New Yorku, a prebačeni su u Beograd.
Do beneficija došli prevarom
Bračni par Maslenjak, podrijetlom iz Bosne i Hercegovine, stigao je u Sjedinjene Američke Države 2000. godine. Ratko Maslenjak je četiri godine kasnije dobio stalnu boravišnu dozvolu, a njegova supruga Divna je aplicirala za američko državljanstvo 2006., koje je i dobila godinu kasnije.
Iste te godine, 2007. Ratko Maslenjak je optužen da je do imigracijskih beneficija došao prijevarom, a Divna Maslenjak je 2014. optužena za prijevaru prilikom procesa naturalizacije te za lažno predstavljanje u proceduri za svog supruga.
Oboje su izgubili svoje statuse (imigracijske beneficije) odlukom imigracijskog suca 19. svibnja 2016. godine.
“Istraga, koju su proveli agenti Ministarstva domovinske sigurnosti iz Clevelanda, ustanovila je da je bračni par Maslenjak opetovano lagao američkim imigracijskim službenicima o Ratkovoj intenzivnoj službi u ozloglašenoj Bratunačkoj brigadi, vojnoj postrojbi koja je sudjelovala u brutalnim progonima i masakru nad tisućama bosanskih muslimana tijekom rata”, navodi ICE u obrazloženju ovog slučaja koji je trajao punih deset godina.
Ratko i Divna Maslenjak su prvo živjeli u mjestu Barberton u okolici Akrona, da bi se kasnije preselili u sam grad Akron.
Prije njih su dvije osobe srpske nacionalnosti, koje su živjele u Barbertonu, također protjerane iz SAD-a jer su lagali imigracijskim vlastima o svom sudjelovanju u ratu od 1992. do 1995. godine.