Američki ekspert za Balkan govori o novim zahtjevima oko Kosova koji čekaju Srbiju. Nećete dobiti kartu za EU ni za deceniju
Pod normalizacijom odnosa sa Prištinom trenutno se podrazumijeva dogovor oko sjevera Kosova. To će biti dovoljno za dobijanje datuma, ali Srbija će morati da ide i dalje – da uspostavi diplomatske odnose sa Kosovom i razmjeni ambasadore.
Ovo poručuje Danijel Server, američki stručnjak za Balkan i profesor međunarodnih studija na Univerzitetu Džon Hopkins. On objašnjava da će članice koje su priznale nezavisnost Kosova insistirati na diplomatskim odnosima Prištine i Beograda, čak i ako EU kao cjelina to ne bude.
– Bit će mnogo uslova u narednim mjesecima i godinama. Kosovo će biti problem u mnogim od 35 poglavlja pregovora, osim ako se ne postigne sveobuhvatno rješenje na početku procesa. Moraćete da ispunite mnoge druge kriterijume za članstvo, uskladite zakone sa evropskim. Ne postoji jedna, već više ”ulaznica” za EU. Za to će vam biti potrebna najmanje decenija.
Server kaže da Srbiji problem pravi i to što je još prijemčiva za romantične predstave o vezama sa Rusijom i Pokretom nesvrstanih i da ne odustaje od ubjeđenja da traženje suvereniteta nad cijelim Kosovom nema nikakve veze sa budućnošću u EU, i poručuje:
Ako imate utisak da vam ovaj proces nanosi samo ”bol”, možda ste u pogrešnom procesu.
Čak i srpske ideje o podjeli ovaj analitičar smatra nerealnim pokušajima, jer ne vidi mogućnost novih promjena granica na Balkanu, jer to, kako kaže, neće biti prihvatljivo ni za Evropu ni za SAD.
Dokumente o Kosovu, koje su usvojile Vlada i Skupština, Server smatra neprihvatljivim za svijet:
– Ne vjerujem da je platforma korak naprijed: ona ponavlja zahtjev Srbije za suverenitet nad cjelim Kosovom, predlažući posebnu upravu Albanaca, koji bi postali građani drugog reda unutar Srbije. Oni to neće prihvatiti, a niko u Evropi ili SAD neće od njih to zahtjevati. Ali, hajde da vidimo šta će se dešavati u razgovorima između Dačića i Thaçija. To je važnije od onoga što piše u platformi.
Server i dalje vjeruje da je Ahtisarijev plan najbolje rješenje i ne vidi koji su razlozi da ga Srbija ne prihvati.
– To je već prihvaćeno u Prištini, Vašingtonu i Briselu, i u ovim centrima se očekuju dalji sporazumi koji će dovesti do implementacije Ahtisarijevog plana.