Danci su najsretniji ljudi. Zaključak je to priče koju donosi britanski javni servis BBC o životu u Danskoj. Kao razlog sreće Danaca navodi se činjenica da oni, kao ostali, ne žude za novcem, društvenim statusom i ne obraćaju pažnju na veličinu i izgled kuće u kojoj žive.
“Ova zemlja sa vrlo malom populacijom živi jedan ugodan i idiličan život. Danci, primjerice, u prosjeku rade manje od ostalih u Evropi, ali, također, zarađuju manje od nekih evropskih zemalja kao što je Velika Britanija. To je ujedno i zemlja u kojoj žene zauzimaju veći prostor na tržištu rada nego u ostatku Evrope, ali isto tako to je i zemlja u kojoj se ne radi do kasnih večernjih sati”, navodi BBC.
Kada se sve navedene osobine uzmu u obzir, BBC se pita kako to Danska uspijeva i kako to da Danci ne pokazuju veće ambicije i želju za uspjehom i izgradnjom svojih karijera?
Poznati profesor sa danskog Aarhus univerziteta Christian Bjornskov objašnjava da su Danci ‘sretni i zadovoljni ljudi jer ne vole da pokazuju svoje uspjehe i ne zanima ih nečiji socijalni status prilikom sklapanja prijateljstava i društvenih odnosa’.
“Danci su ambiciozni. Ali oni ne vole da svakome pokazuju svoje ambicije. Oni vole da ostvare uspjeh, ali onda to ne iznose previše u javnost. Također, kod njih možete imati društvene veze sa ljudima koji imaju socijalni status totalno drugačiji od vašeg. Tako je kod njih normalna pojava da igraju golf sa svojim kućepaziteljom ili dadiljom, kao i to da igraju tenis sa nekim ko ima totalno drugačiji život. To znači da prihvataju različite načine života. Kod njih ne postoje načini života koji su tabu tema. Ne postoji ispravan ili pogrešan život, tako da u Danskoj sebi možete izabrati život koji vama odgovara”, tvrdi ovaj profesor ekonomije koji se bavi istraživanjima povezanosti zadovoljstva u životu i materijalnog statusa u društvu.
Inače, prema rezultatima posljednjeg Indeksa životnog zadovoljstva, Danska je prva nakon koje slijedi Finska, Švicarska, Norveška i Švedska.
BBC donosi priču o životu Britanca Phila i njegove supruge iz Danske, Tanja Gosney, koji žive u Kopenhagenu.
Phil koji već pet godina živi i radi u Danskoj smatra da je u toj zemlji sve mnogo drugačije, a posebno je zabilježio činjenicu da se u Velikoj Britaniji mnogo duže radi nego u Danskoj.
Napominje da su Danci sretni i zadovoljni jer se država mnogo brine i njima istakvši kako je briga za djecu u Danskoj mnogo jeftinija i kvalitetnije organizirana nego u ostatku Evrope.
“Također, i parametri uspjeha u Danskoj su dosta drugačiji jer se stavlja manji fokus na novac, status i ne poklanja se prevelika pažnja na to u kakvoj kući živite”, tvrdi Phil.
BBC napominje da je porodica kao društvena institucija vrlo stabilna i ima zdrave osnove i navodi da skoro sve žene u Danskoj rade dok njihova djeca ne predstavljaju prepreku izgradnji karijere jer se država brine o djeci.
Također, kao i u većini evropskih zemalja radno vrijeme kod Danaca traje od 08.00 do 16.00 sati i Danci na kraju radnog vremena obavezno idu kućama kako bi proveli kvalitetno vrijeme sa porodicom.
BBC navodi da Danci plaćaju i vrlo visoke poreze. Tako građani koji žele da ostvare velike uspjehe u životu i koji žele da budu iznad prosjeka bivaju podvrgnuti i većim porezima od ostatka društva.
‘Život prosječnog Danaca u Velikoj Britaniji bi bio pomalo neuspješan i čudan jer u toj otočnoj zemlji svi žure za uspjehom i karijerama”, piše BBC.