Premijeri Kosova i Srbije Hashim Thaçi i Ivica Dačić trebalo bi da se sutra, na 15. rundi pregovora u Briselu dogovore o telekomunikacijama.
Prema nezvaničnim saznanjima lista Danas, Beograd je prihvatio da Kosovo dobije poseban međunarodni pozivni broj +383, koji će jedini ostati u upotrebi na ovoj teritoriji poslije 2015, do kada će se koristiti i pozivni broj Srbije.
U diplomatskim krugovima spekuliše se da je moguće odlaganje dogovora o energetici, iako ne obuhvata hidroenergetski sistem Gazivode, o kome bi, navodno, trebalo da se razgovara u okviru teme vodosnabdjevanje.
Beograd je, kako se priča, prihvatio da prenosni energetski sistem na Kosovu bude u okviru Kosovske energetske korporacije (KEK). Od današnjeg susreta dvojice premijera s visokom predstavnicom EU za spoljnu politiku i bezbjednost očekuje se i da razjasni sve sporove u vezi sa lokalnim kosovskim izborima 3. novembra.
Dačić je najavio je da će usloviti učešće kosovskih Srba na tim izborima ukoliko na glasačkim listićima bude oznake državnosti Kosova.
“Vlada Kosova ne odlučuje o izgledu glasačkih listića, niti je u njenom mandatu da o tome razgovara u Briselu. To je pitanje za Centralnu izbornu komisiju Kosova, a mi ćemo samo poštovati odluke CIK”, izjavio je Hashim Thaçi, koji najavio da će se pored telekomunikacija i energetike razgovarati i o pravosuđu i sportu na Kosovu.
Thaçijeva zamjenica u vladi Edita Tahiri izjavila je da će jedna od tema biti i sporazum o procesu lokalnih izbora, posebno kada je reč o tumačenju dijela koji govori da se glasanje 3. novembra sprovodi po kosovskim zakonima.
Mediji najavljuju da će izbore na sjeveru Kosova pratiti nekoliko stotina stranih posmatrača i da je OEBS zvanično zatražio da EU prati glasanje, o čemu bi, kako se navodi, trebalo da da se danas razgovara u Briselu.
“Dogovor da se logo Kosova izostavi sa glasačkih listića je moguć, ali pitanje je šta će sve Dačić zauzvrat morati da prihvati. Statusna neutralnost je ideološko zamlaćivanje. Ovo su izbori za kosovske institucije, koji će se sprovesti po kosovskim zakonima, gdje su simboli manje važni od činjenice da je Srbija prihvatila, motivisala, a sada i primorava kosovske Srbe da na tim izborima učestvuju. Mnogo važnija pitanja od simbola su prijavljivanje stranaka za izbore i registracija birača, koja je u Srbiji prošla tiho: vest o tome u medijima pojavila se prekjuče, kad je registracija završena”, kaže za Danas politički analitičar Dušan Janjić.