Danas je 16 godina od Kumanovskog sporazuma

Ovim sporazumom, Srbija je bila primorana da povuče sve svoje vojne i policijske snage sa Kosova.

Kumanovski sporazum između NATO i SRJ potpisan je 9. juna 1999. godine, stupio je na snagu 11. juna 1999. godine, a potpisali su ga prvi komandant KFOR-a na Kosovu, Majkl Džekson, kao i bivši načelnik Generalštaba Vojske Srbije, general Nebojša Pavković, optužen u Hagu za ratne zločine i genocid.

Između ostalog sporazum predviđa:

c) da Kosovo napuste sve osobe i organizacije sa vojnim sposobnostima, uključujući i regularnu vojsku i pomorske snage, naoružani civili, paravojne jedinice, avijacija, nacionalna garda, granična policija, rezervisti, vojna policija, obavještajne službe, MUP, lokalna policija, specijalna, antiterorističke jedinice, kao i bilo koje koje bude definisao KFOR.

g) utvrđena je vazdušna zona bezbjednosti od 25 kilometara izvan granice Kosova.

d) U području od 5 kilometara preko granice sa SRJ ne smije da se nalazi teško naoružanje i vojska, osim graničara.

Sporazum je postignut poslije bombardovanja NATO-a na srpske ciljeve, koje je trajalo 78 dana, a nakon diplomatskih napora za okončanje rata na Kosovu, tokom kojeg je ubijeno i nestalo više od 15 hiljada ljudi, a preko milion je raseljeno. Materijalna razaranja su bila takođe masovna.

Dana 12. juna 1999. godine, na Kosovu su raspoređene kopnene trupe NATO-a i počelo je povlačenje srpskih snaga.


Generalni sekretar NATO-a Havijer Solana je 10. juna 1999. godine izdao naređenje da se bombardovanje obustavi i Savjet bezbjednosti UN usvojio je Rezoluciju 1244, po kojoj je na Kosovo poslato 37.200 vojnika KFOR-a iz 36 zemalja.

Misija je bila podjeljena u pet oblasti odgovornosti, koje su pripadale američkom KFOR-u, engleskom, francuskom, njemačkom i italijanskom.

Sa ulaskom NATO-a na Kosovu pokrenuto je privremeno raspoređivanje Ujedinjenih nacija, koji će upravljati zemljom na određeni vremenski period.

Istovremeno, pokrenuto je raspuštene Oslobodilačke vojske Kosova, kako bi se ona transformisala u Kosovski zaštitni korpus.

Kosovo je proglasilo nezavisnost 17. februara 2008. godine.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.