Da li žene na Kosovu danas imaju razloga za slavlje?


Nekada je Međunarodni dan žena značio mnogo više, predstavljao je dan borbe i izlaska iz patrijahalnog okvira u kojem su žene tretirane kao građani drugog reda, danas se ovaj praznik svodi uglavnom na poklanjanje cvijeća, poneku lijepu riječ ili gest. Žene na Kosovu žive u patrijahalnom društvu i da je njihova borba za ravnopravnost i dalje traje, smatraju predstavnice organizacija za ljudska prava.

“Danas žena još uvijek teško ostvaruje svoja imovinska prava. Jedno žensko dijete u odnosu na muško, pogotovu na Kosovu, vrlo teško ima pravo da naslijedi bilo kakvu imovinu” kaže Venera Çoçaj, iz Iniscijative mladih za ljudska prava. Sve više žena ima tendenciju da postanu uspješne u poslu kojim se bave. Međutim, to nimalo nije lak posao. Uspjeh se ne dešava niti brzo niti lako, već je uglavnom produkt dugogodišnjeg, mukotrpnog rada i velikog odricanja, mišljenja su žene koje se nalaze na rukovodećim mjestima u institucijama.

“Žene danas dosta prisutne u obrazovnim institucijama, da li su u pitanju vrtići, škole, fakulteti. Tako da one vaspitavaju društvo, ali nisu na pozicijama gdje se donose neke važne odluke. Zašto je to tako, trebalo bi da se zapitaju same žene” kaže Snežana Jovanović, Direktorica Ansambla Venac.

Žene u politici nisu u tako lošem položaju, kaže Brankica Kostić, predsjedavajuća SO Gračanica. Prisutne su u parlamentu, plaćene po zakonu isto kao i muškarci i zastupljene u gotovo svim važnim procesima. Ona kaže da svoj položaj u društvu određuje sama žena.

“Zakon je dosta stao na stranu žena. Samim tim što je po zakonu zastupljenost u parlamentu ili lokalnom nivou najmanje 30 odsto. Protivim se tome da se žene stalno žale na svoj položaj jer zaista imamo razumijevanja. Moramo se osvrnuti oko sebe i tražiti onoliko koliko pružamo “ dodaje Kostićeva.

Borba žena za ravnopravnost u svim društvenim sferama, ne bi bila moguća bez uključivanja muškaraca u taj proces.

“Položaj žena u društvu je svakako bolji nego što je bio. Muškarci su svakako zaslužni ili “krivci” za trenutni položaj žena upravo zbog toga što su oba pola upućena jedni na druge” kaže Bojan Teofilović, iz Centra za mir i toleranciju.

Dan žena se obiliežava kao uspomena na požar u tekstilnoj fabrici u Njujorku 1911. godine. Toga dana poginulo je preko 140 žena. Ideja da se ovaj praznik obilježava pojavila se početkom 20. vijeka, u doba brze industrijalizacije i ekonomske ekspanzije koja je često dovodila do protesta zbog loših radnih uslova. Tridesetih godina pojedine države su prestale da obilježavaju ovaj praznik, ali su ga 1975. godine Ujedinjene nacije zvanično proglasile međunarodnim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.