Da li u Srbiji postoji sugurnost za građane Kosova

Kosovo i srpske vlasti potpisali su u Briselu sporazum o korišćenju tranzitnih puteva i srbijanskog aerodroma za Kosovare, ali analitičari u Prištini i lideri u Preševskoj dolini, kažu da još uvijek nisu “sazrijeli” uslovi da državljani Kosova mogu putovati kroz Srbiju i korititi usluge beogradskog i aerodroma i Nišu.

Pogotovo nakon fudbalske utakmice Srbije i Albanije i slučaja “Dron”, situacija je još više napeta, a Kosovari i dalje nisu bezbjedni na teritoriji Srbije.

U dijalogu u Briselu proširen je Sporazum o slobodnom kretanju između Kosova i Srbije, uključujući i tranzit na graničnim prijelazima sa beogradskog aerodroma i aerodroma u Nišu za građane Kosova, kao i graničnim prijelazima: Sid, Kelebija, Gradina i Preševo.

Ovaj sporazum se oprezno počeo primjenjivati od 15. novembar 2014. godine, uključujući i korištenje Aerodroma “Nikola Tesla” u Beogradu za tranzit putovanja. Prema sporazumu, tranzit putovanja treba da važi za Kosovare koji imaju pasoše Republike Kosova.

Za ovaj sporazum iz kabineta zamjenika premijera Kosova, Edita Tahiri je službeno obavijestila sva relevantna ministarstava, tako da on dodatno olakšava slobodno kretanje koje će biti od velike koristi za građane Kosova i dijaspore.

Međutim sporazum kojeg je saopštila zamjenica Tahiti, osporen je od direktora Ureda za Kosovo iz Vlade Srbije, Marka Đurića.

On je rekao da građani Kosova mogu da putuju kroz Srbiju sa srpskim dokumentima i ne mogu koristiti putne isprave koje izdaju, kako je rekao “privremene” vlasti Kosova.


Dok je glavni pregovarač Kosova, zamjenica premijera, rekla da je postignut dogovor u Briselu i da je Evropska Unija garant, a Srbija je dužna da poštuje evropske standarde, uključujući i olakšano i slobodno kretanje, kao i sigurnost građana Kosova koji prolaze kroz Srbiju “.

“I mi imamo iste obaveze prema građanima Srbije koji koriste Kosovo kao tranzit”, rekla je Tahiri.

Ona je apelovla na sve zemljake, da ako imaju bilo kakav problem dok prolaze kroz Srbiju, obavezno prijave nadležnim institucijama Kosova.

Kroz Srbiju, prema njenim riječima, građani Kosova mogu putovati i samo sa ličnom kartom, dok za putovanje avionom iz Srbije, kao tranzitnu propusnicu moraju nositi pasoš Kosova.

Predsjednik Nacionalnog savjeta Albanaca u Preševskoj dolini, Jonuz Musliu kaže da je ovaj sporazum teško izvodljiv jer činjenica je da Srbija ne priznaje kosovski pasoš. Stoga, prema njegovim riječima, problemi se javljaju odmah na aerodromu ako Kosovar pokaže pasoš Republike Kosova.

Musliu je također rekao da ne postoji dovoljna sigurnosti za tranzit putovanja kroz Srbiju.

Čak i vrstan poznavalac evropskih integracija u Prištini i univerzitetski profesor, Arian Sllamniku kaže je putovanje kroz Srbiju sa kosovskim dokumentima izuzetno sumnjivo, posebno nakon kontradiktorne izjave gospođe Tahiri i srpskih vlasti.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.