Iako nema preciznih podataka, približno se smatra da 2.500 dejece azilanata u Njemačkoj iz Makedonije i njihovi vršnjaci iz drugih zemalja imaju tešku poziciju jer nisu u mogućnosti da uživaju sva prava.
Djeca dolaze iz različitih zemalja i govore različitim jezicima ali svi zajedno žive u strahu i nesigurnosti za budućnost.
Prema jednoj studiji UNICEF-a se navodi da se u Njemačkoj vrši nepravda nad djecom izbjeglica kao i azilantima u njihovom svakodnevnom životu.
U grupi od 65.000 djece i mladih koji žive u Njemačkoj ima veliki broj onih iz Makedonije.
“Iako nema tačnih podataka, procijenjuje se da preko 2.500 djece iz Makedonije traži azil sa porodicama u Njemačkoj”, izjavio je Thomas Berthold, autor studije.
Njemačka je potpisnik deklaracije o pravima djeteta. To znači da bi oni trebali poštovati djecu bez obzira da li su iz Kabula ili Minhena.
Glavni problem je što sva djeca ma iz kog god djela svijeta došli ovdje kao izbjeglice je što neimaju ista prava kao ona u Njemačkoj iako po im po zakonu pripadaju. Ali se njihova prava ne poštuju. Ovo znači da Makedonci imaju prava da svom djetetu odaberu vrtić, da redovno pohađa školu, koristeći sva raspoloživa sredstva i ponude obrazovnog sistema u Njemačkoj. Ali se ova prava ne sprovode u potpunosti, jer je azilantima dosta teško da pronađu vrtić, nema mjesta u školama. Ovo automatski znači da djeca sa Ballkana koja dolaze u Njemačkoj nemaju željenu perspektivu”, izjavio je Berthold.
U velikom broju opština prema navodima UNICEF-a ima i onih koji pomažu izbjeglicama i azilantima.
“Ima velikog broja dobrovoljaca i ne trebamo zaboraviti da je odnos prema djeci azilanata nije obaveza samo države, već i civilnog sektora”, kaže Berthold.
U Njemačkoj je u posljednjih nekoliko godina povećan broj zahtjeva za azil iz Makedonije.
Svoj odlazak iz zemlje obrazlažu malim šansama za bolju budućnost.
U studiji UNICEF-a stoji da je odnos prema romskoj djeci diskriminirajući. UNICEF zbog toga traži od nadležnih institucija u Njemačkoj da se što bolje ophodi prema djeci koja dolazi sa Balkana, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Kosova.