Da li su posljednje izjave pojedinih kosovskih zvaničnika i poslanika o hitnom usvajanju Sporazuma o demarkaciji sa Crnom Gorom, naznaka skorog rješavanja ovog pitanja ili ne, biće poznato na nekoj od narednih sjednica skupštine, kada bi o tome trebalo da raspravljaju poslanici. Trenutno se razgovara o tome da se aktuelni sporazum o razgraničenju usvoji uz prethodne garancije da će, ukoliko se pojave nove činjenice, one biti uzete u obzir.
Pored predsjednika Kosova Hashima Thaçija koji od potpisvanja sporazuma o demarkaciji granične linije sa Crnom Gorom poziva skupštinu na njegovo ratifikovanje, i predsjednik parlamenta Kadri Veseli je nedavno izjavio da bi oko tog pitanja parlament trebalo da postigne politički konsenzus. Dio konsenzusa može da bude i šef poslaničke grupe LDK Avdulah Hoti koji navodi da podržava razgraničenje sa Crnom Gorom.
“Očekujemo i tražimo da se u kosovskom parlementu što prije nađe Sporazum o ratifikaciji demarkacije sa Crnom Gorom. LDK u potpunosti podrzava ovaj sporazum i mi smo odlučni da bi odmah nakon glasanja demarkacije, vlada trebalo da podnese ostavku”, rekao je Hoti.
S druge strane sporazum ne podržavaju poslanici Srpske liste, dok se njemu aktivno protivne poslanici Alijanse za budućnost Kosova, stranke aktuelnog premijera Ramusha Haradinaja, Socijaldemokratska inicijativa i Samoopredjeljenje.
“Spremni smo da razgovaramo sa svakim ko misli da o demarkaciji treba diskutovati, da prethodno razgovaramo prije nego što bude uvrštena u skupštinski dnevni red. Ako ova verzija demarkacije bude na sjednici parlamenta, ona bi trebalo da bude poništena od strane poslanika”, naveo je Konjufca.
Poslanik Alternative Ilir Deda je izjavio da je optimista da će se u Skupštini Kosova ratifikovati sporazum o demarkaciji, uz napomenu da ako ta tema ne dobije pozitivan epilog ovog mjeseca, onda građani Kosova treba da zaborave na liberalizaciju viza najmanje do 2020. godine.
Analitičar Imer Mushkolaj smatra da bi ovo pitanje trebalo rješiti uz prethodne garancije vlada Kosova i Crne Gore da će, ukoliko se pojave, biti uzete u obzir nove činjenice razgraničenja.
“Mislim da se sada radi na tome da se sporazum o demarkaciji usvoji onakav kakav je sada, a da se potpiše neki ugovor da će se ubuduće nešto promjeniti ako se nađu novi dokazi. Ja mislim da je to neki izlaz iz ove krize. Inače, ako oni neće da usvoje tu demarkaciju onda treba da čekamo godinama da se to završi”, rekao je Mushkolaj.
Sporazum o demarkaciji sa Crnom Gorom potpisan je u Beču 2015. godine, a početkom januara ove godine skupštinski odbor za spoljne poslove je razgraničenje uputio skupštini na dalje razmatranje. Parlament do sada nije uspio da rješi ovo pitanje, zbog protivljenja djela poslanika, koji tvrde da Kosovo njime gubi više od osam hiljada hektara teritorije. Zvanična Podgorica saopštava da je demarkacija za nju završena stvar.