Da li ovo najopasniji čovjek na svijetu?

Kraljevina Saudijske Arabije, na čelu sa čovjekom koji nastoji da postane najmoćniji lider Bliskog Istoka, predstavlja opasnost Iranu koji se nalazi u neposrednoj blizini. 

Princ Mohammed je još u ranim tinejdžerskim godinama počeo da se bavi trgovinom i dionicama. Ukoliko bi nailazio na prepreke njegov otac bi se pobrinuo za to. Za razliku od svoje starije polubraće, koji su otišli da studiraju van Saudijske Arabije, Princ Mohammed je odlučio da ostane u Rijadu gdje je završio pravo na Univerzitetu Kralja Sauda. 

U 2011. godini njegov otac je postao zamjenik guvernera i na taj način osigurao cijenjeno mjesto ministra odbrane sa svojim ogromnim budžetom i unosnim ugovorima za oružje.

Princ Mohammed je kao očev privatni savjetnik vodio sudstvo nakon što je njegov otac proglašen guvernerom u 2012. godini. 

Princ Mohammed je u svakom trenutku bio sa svojim ocem i pomno pratio svaki njegov korak. U vjerskim i političkim krugovima je bilo poznato da ukoliko želite da dođete do guvernera da se prvo morate obratiti njegovom sinu. 

Kritičari tvrde da je stekao ogromno bogatstvo, ali moć je ta koja pokreće princa. Kada je Salman uzdigao saudijski tron u januaru 2015. godine, već tada mu je sin pružao ogromnu podršku. Sa 79 godina, Kralju je dijagnosticirana demencija te je bio u mogućnosti da se skoncetriše samo par sati dnevno. 

Ta moć je dramatično porasla u prvih par mjeseci Salmanove vladavine. Princ Mohammed je postao ministar odbrane i bio je zadužen za javni kraljevski fond. 

S obzirom da je bio nestrpljiv u radu sa birokracijom, Princ Mohammed je zatražio od ministarstva da mu dostavljaju mjesečne izvještaje o učinku u radu. Njegove svakodnevne posjete ministarstvima u namjeri da nadgleda njihov rad postaju stvar legende, iznenadivši pospani Rijad. “On je veoma popularan među omladinom. Radi jako naporno, ima plan za ekonomsku reformu i otvoren je za sve mogućnosti. Razumije mlade ljude,” izjavio je jedan biznismen. ¸

70% populacije u Saudijskoj Arabiji je ispod 30 godina i nezaposlenost mladih stalno raste, prema nekim procjenama povećala se na 20 ili 25%.

Sprovođenje ekonomske reforme dovodi Saudijsku Arabiju do rata sa susjednim Yemenom. Prošlog marta, on je pokrenuo kampanju protiv pobunjeničkih Houthi snaga koji su odveli predsjednika Saudijske Arabije van države. Desetljeća saudijske opreznosti su bačeni na stranu kako je princ Mohammed došao na vlast. 

Ono što može ostati neurađeno zbog njegove nagle prirode i karaktera je stalna borba sa Iranom za regionalnu hegemoniju. Kada je princ Mohammed sredinom decembra objavio formiranje vijeća od 34 muslimanske zemlje za borbu protiv terorizma, vjerovatno je imao Iran na umu. Iranci su podržali napadnutog sirijskog predsjednika Bašara el-Asada, direktno i kroz Hezbolah kojeg je Iran naoružavao godinama. 

Sada kada se Saudijci bore da smaknu šejka Nimr al-Nimr, takozvana bitka oko za oko i zub za zub eskalira. Iranci su dozvolili raspuštanje saudijske ambasade u Teheranu.

Trenutno bombardovanje Iranske ambasade u Sanaa-i dodatno je doprinijelo postojećim tenzijama. 

U pismu, neprijatelji koji se nalaze među vladajućom porodicom osudili su arogantno ponašanje mladog princa, koje ide toliko daleko da se on treba smaknuti sa vlasti. Ove optužbe nisu urodile plodom te je mladi princ nastavio da uživa popularnost u Saudijskoj Arabiji. Ali se još uvijek postavlja pitanje koliko će ga njegova nagla priroda odvesti daleko u konfliktu sa Iranom. 

Postoji mogućnost da će se ovaj sjajni, drski mladić držati djedovog kalupa koji je bio sunitski ratnik. On će nastojati da razmotri opcije o vojnom napadu protiv šitskog Irana – što je zastrašujuća misao s obzirom da se rat između ove dvije sekte već odvija.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.