Liridonu Kelmendiju (30), koji je jutros uhapšen u Crnoj Gori do sada je u više navrata suđeno ne samo u toj zemlji, koja ga je i službeno tražila, već i Bosni i Hercegovini u kojoj je donedavno živio, kao i njegov otac Naser Keljmendi i ostala braća i rođaci.
Sudeći prema dosadašnjim potezima policija i pravosudnih tijela u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Kosovu, maj 2013. godine bi mogao biti mjesec u kojem je razbijena imperija porodice Kelmendi koja se dovodi u vezu sa brojnim krivičnim djelima u državama zapadnog Balkana.
Prema saznanjima Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Bosne i Hercegovine, članovi organizacije Nasera Keljemndija su njegovi sinovi Elvis (31), Besnik (29) i Liridon (26), njegova partnerka Jasmina Babić, njegov polubrat Bećir i rođak Redžep Keljmendi. U BiH Keljmendijeva organizacija u BiH ima članove u Sarajevu, Tuzli i Zenici, a njen utjecaj proteže se i na Crnu Goru, Kosovo, Makedoniju, te Hrvatsku, Srbiju, Njemačku i Sjedinjene Američke Države (SAD), zbog čega je Naser Kelmendi prošle godine najvjerovatnije i dospio na ‘crnu listu’ američkog predsjednika Baracka Obame kao osoba koja se bavi trgovinom drogom.
Naime, nakon hapšenja Nasera Keljmendija uvečer 5. maja na Kosovu, 13. maja u Prištini je na četiri godine zatvora zbog pokušaja ubistva osuđen i njegov sin Elvis Keljmendi. Kako je tada saopćeno iz Eulexa, kaznu je Kelmendiju izreklo mješovito Sudsko vijeće Osnovnog suda u Prištini, sastavljeno od troje kosovskih sudija.
Naser Kelmendi nalazi se u pritvoru gdje čeka odluku o mogućem izručenju Bosni i Hercegovini ili Crnoj Gori
U međuvremenu, danas je uhapšen i Liridon Keljmendi. Liridon je, kako je saopćila crnogorska policija, uhapšen rano jutros na graničnom prelazu “Kula” na ulazu u Crnu Goru, po nacionalnoj potjernici koju je za njim raspisala Ispostava policije Kotor.
Crnogorske vlasti su ga tražile na osnovu naredbe Osnovnog suda u Kotoru, radi izdržavanja kazne zatvora, a na koju je osuđen presudom ovog suda zbog krivičnog djela zloupotreba službenog položaja podstrekavanjem.
Od sinova Nasera Kelmendija na slobodi je samo srednji sin Besnik.
Istovremeno, prije sedam dana Sud Bosne i Hercegovine je donio odluku kojom je blokirao nepokretnu imovinu Nasera Kelmendija u BiH. Sredinom maja govorilo se i o zaplijeni njegove imovine u Crnoj Gori.
Inače, u Kantonu Sarajevo, kako su otkrili novinari, protiv Nasera i njegovih sinova Elvisa, Liridona i Besnika je u proteklih pet godina, također, podneseno najmanje 13 krivičnih prijava, među njima su bile i one za ubistvo.
Između ostalog, Liridon Keljmendi uhapšen je tokom racije u hotelu ‘Casa Grande’ (hotelu njegovog oca) na Ilidži sa pištoljem za koji nije imao odobrenje. Općinski sud u Sarajevu je 5. aprila 2005. godine osudio ovog mlađeg sina Nasera Kelmendija na sedam mjeseci zatvora zbog nošenja oružja bez dozvole. U međuvremenu doneseno je više presuda protiv njegove braće i rođaka. Građani Sarajeva su prije nekoliko godina strahovali od ulične pucnjave u kojoj su često učestvovali članovi porodice Kelmendi.
Inače, uhapšeni Liridon je, vjerovatno samo formalno, vodio krznarsko-zlatarsku radnju. Zanimljivo, prema podacima Interpola do kojih je ranije došao Centar za istraživačko novinarstvo (CIN), crnogorska policija je tokom 2007. godine evidentirala boravke Nasera Kelmendija i njegovih sinova u Ulcinju. U ovo mjesto u Crnoj Gori dolazili su u skupocjenim autima poput skupocjenog Ferrarija, kojeg je vozio Naserov sin Liridon.