U izveštaju na 55 strana, Australijski odbor za bezbjednost transporta je na osnovu prikupljenih dokaza suzio mogućnosti mogućih ruta pada aviona, sugerišući da je letjelica svoj kobni let najvjerovatnije završila mnogo južnije u Indijskom okeanu nego što se ranije mislilo, prenijela je agencija Reuters.
Avion je namjerno preusmjerio kretanje na hiljade kilometara dalje od predviđene rute, prije nego što se srušio u okean, naveli su istražitelji, koji su naglasili da su raspolagali sa prilično malo dokaza.
“Novo prioritetno područje i dalje je na sedmom luku, odakle je avion posljednji put imao komunikaciju sa satelitom. Mi smo sada preusmjerili našu pažnju na područje južnije duž luka na osnovu proračuna”, rekao je australijski zamjenik premijera Warren Truss.
Truss je dodao da je područje nove potrage određeno na osnovu ponovne analize satelitskih podataka, ranijih radarskih informacija i ograničenja aviona poslije skretanja sa predviđene rute.
To novo prioritetno područje je na oko 2.000 zapadno od Perta, u izolovanom dijelu okeana u kojem su česte oluje sa jakim vjetrovima i masivnim grebenima.
Nova faza potrage trebala bi započeti u augustu i da potraje godinu dana, a njome bi bilo pokriveno područje od oko 60.000 kvadratnih kilometara. Ta faza potrage koštat će najmanje 56 miliona dolara.
Potraga za nestalim malezijskim avionom je najskuplja u istoriji avio-saobraćaja.
Izvještaj je objavljen posle više od 100 dana od pada Boinga 777 sa 239 putnika i članova posade.
Svaki trag avionu izgubio se 8. marta na letu od Kuala Lumpura do Pekinga.