Nakon višemjesečnog boravka, porodica Igbale Ukiqi iz Vučitrna, vraćena je iz Njemačke, pošto im je ta država odbila zahtjev za azil.
Igbala, njen suprug i troje djece od 10, osam i četiri godine starosti, krenuli su preko Srbije i Mađarske za Njemačku, i azil tražili u Minhenu. Razlog odlaska, kako kaže, bio je socio-ekonomske prirode.
“Nasilno su nas vratili, protiv naše želje, ali šta ćemo. Juče smo trebali da dobijemo socijalnu pomoć ovdje, ali je nismo dobili. Na Kosovo smo se vratili sa 30 eura u džepu. Nemamo novca”, kazala je ona.
Pored toga, oni su pred put pozajmili 3.000 eura, a Igbala je prodala sve svoje zlato.
I Rufija Omuri iz Ferizaja prije nekoliko dana vraćena je iz Njemačke, gdje je sa svoje troje djece boravila sedam mjeseci. Trenutno živi kod rodbine. Kaže da posao ne može da nađe, a da od države nema nikakvu podršku.
“Policija je došla i rekla nam da nas vraćaju. Kada bih znala kome da se obratim, to bih sigurno i uradila”, kaže ona.
U Ministarstvu unutrašnjih poslova kažu da je tokom ove godine na Kosovu vraćeno 14 hiljada lica.
Valjom Krasniqi, direktor Odjeljenja za državljanstvo, azil i migraciju pri MUP-u Kosova, kaže da je repatrijacija i dalje u toku na osnovu sporazuma koje je Kosovo postiglo sa zemljama EU, ali i sa ostalim državama.
“Većina povratnika je iz Njemačke, jer je u toj zemlji bio najveći broj Kosovara koji su tražili azil”, kazao je on.
Krasniqi dodaje da svi oni koji su ilegalno migrirali u zemlje EU i koji su se vratili, od države mogu dobiti socijalnu pomoć. Ali, to važi samo za one koji su Kosovo napustili do 2010. Oni koji su to učinili kasnije, ne uživaju takvu podršku.
Ukoliko porodice koje se vrate nemaju gdje da borave, onda opština zajedno sa Ministarstvom rada treba da se angažuje da takvim porodicama nađe rešenje.
Podsjetimo, krajem prošle i početkom ove godine nekoliko hiljada građana Kosova ilegalno je preko Srbije ušlo u Mađarsku, kako bi svoje putovanje nastavili dalje prema drugim zemljama Evrope. Iz tog razloga su Srbija, Mađarska, Austrija i Njemačka pojačale graničnu kontrolu. Ovih dana, stigla je i vijest kako će Njemačka uvrstiti Kosovo u “sigurnu zemlju”, što znači da će većina podnosilaca zahtjeva za azil biti odbijena.
Amra Zejneli