Aktuelnoj predsjednici Atifeti Jagjagi mandat ističe početkom aprila, a kosovski zakon o predsjedniku predviđa da on može biti izabran tri mjeseca pre isteka mandata. Prema ranije postignutom dogovoru Demokratske partije Kosova i Demokratskog saveza Kosova, mjesto predsjednika trebalo bi da preuzme Hashim Thaçi, sadašnji šef diplomatije. Za Ardiana Arifaja izbor Thaçija za predjsednika je gotova stvar.
„To je izvjesno od kada je ova Vlada više od godinu dana, jer postoji taj politički sporazum između dvije velike partije PDK i LDK, da na kraju mandata sadašnje predsjednice, sadašnji potpredsjednik Vlade, Thaçi postane predsjednik Kosova i ništa se nije promjenilo u vezi toga i naravno da će Thaçi biti glasan za predsjednika Kosova u roku kada je to legalno“, smatra Arifaj.
Gazeta Blic navodi da međunarodni predstavnici još nisu odlučili da li će aktuelnog zamjenika premijera podržati na poziciji predsjednika. Pored toga postoji i mogućnost da jedan dio poslanika Demokratskog saveza Kosova pokuša da spriječi njegov izbor uz pomoć scenarija koji bi onemogućio održavanje skupštinskog zasjedanja. Naime ovaj list tvrdi da će najmanje sedam – osam poslanika ove partije pokušati da spriječi izbor Hashima Thaçija za predsjednika, i objasnio da je obavezni kvorum od dvije trećine od ukupnog broja poslanika uveden kao pravilo poslije odluke koju je donio Ustavni sud Kosova nakon što je poništio izbor Behgjeta Pacollija za predsjednika.
“Rukovodstvo PDK vrši pritisak da se ne ometa Thaçijev izbor za predsjednika, jer bi na taj način bio poništen koalicioni sorazum PDK-LDK, čime bi i Isa Mustafa izgubio mjesto premijera”, navodi Gazeta Blic. Sam premijer je u svojim izjavama naglašavao da nema razloga da Hashim Thaçi ne bude izabran za predsjednika Kosova i da će biti ispoštovan koalicioni dogovor.
Dušan Janjić, analitičar iz Beograda tvrdi da će Thaçi kao predsjednik i Mustafa na mjestu premijera imati institucionalnu prednost u odnosu na opozicione parlamentarne stranke pred parlamentarne izbore koji će se, kako on navodi, održati najkasnije do maja ove godine.
„Dakle sasvim je moguće da to dovede do dodatnog jačanja vladajućih partija, a da time možda privremeno primiri, pošto će biti izbori, političku situaciju na Kosovu“, mišljenja je Janjić.
Arifaj odbacuje svaku mogućnost novih izbora i naglašava da će Thaçi kao najpopularniji političar doprinijeti većem značaju pozicije predsjednika.
„Politička moć koju ima Hashim Thaçi kao najglasaniji političar, kao najpopularniji političar na Kosovu omogućuje i da ta pozicija predsjednika Kosova dobije još veću važnost i još veću snagu, političku snagu na političkoj sceni na Kosovu“, dodaje Arifaj.
Ukoliko Hashim Thaçi bude izabran za predsjednika, moraće da napusti funkciju šefa PDK čiji je osnivač. Iako je Jahjaga ranije navela da se naće kandidovati, u javnosti se spekuliše da bi Jahjaga mogla biti izabrana na još 4 godine. Ustav Kosova predviđa da predsjednik može postati kandidat koji dobije dvotrećinsku većinu glasova. Ako u prvom krugu ne bude potrebne većine, ide se u drugi krug, a ukoliko ni tada glasanje ne uspe, u trećem krugu je potrebno da kandidat osvoji 50 + 1 odsto, znači 61 glas. Prema Ustavu, ukoliko ni u trećem krugu ne bude izabran predsjednik, automatski se raspisuju novi izbori.